!Uwaga! Ważne!
1)Porównaj budowę zewnętrzną mięczaków według następujących cech porównawczych: głowa, noga, muszka, wielkość.
2) Porównam czynności życiowe mięczaków według cech: środowisko życia, oddychanie, rozmnażanie, poruszanie się i odżywianie.
Może jest tego dużo, ale za 40 pkt :)
Miłej zabawy i proszę o szybkie rozwiązanie ;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2013-02-08T22:15:04+01:00

Będę porównywać nastepujące mięczaki: ośmiornicę, ślimaka i małżę.

Ośmiornica: posiada ona głowę, a w niej worek trzewiowy. W odróżnieniu do innych mięczaków jako jedyna posiada 8 odnóży, w dodatku z mackami. Jej wielkośc sięga nawet 15m. Zyje zarówno w otwartej toni wodnej, jak i w strefie dennej wód słonych. Oddycha skrzelami. Rozmnaża się płciowo. Porusza się za pomoca macek, którymi również chwyta pokarm. Odżywia sie mniejszymi od niej rybami i drobnymi skorupiakami.

Ślimak: posiada głowę, nogę, muszlę i worek trzewiowy. Dorasta ood 2 cm do ok 40cm. Zyje najczęściej w srodowisku lądowym, jednak występuja gatunki wodne, takie jak zatoczek rogowy. Oddycha on zarówno tlenem atmosferycznym, jak i tym rozpuszczonym w wodzie, w zależności od otoczenia. Rozmnaża się i bezpłciowo, i płciowo. Porusza się ruchem pełzającym, co umożliwia mu tylna noga. Odżywia się roslinami, lub w przypadku morskich, planktonem.

Małża: posiada muszlę, nogę, i worek trzewiowy. Jej wielkośc może być różna, do 1,5 metra. Małże żyją w środowisku wodnym. Oddychają skrzelami, którymi również pobierają pokarm. "Wdychają" wodę, która omywa skrzela. Na skrzelach gromadzą sie drobne organizmy, które potem kierowane są w kierunku żołądka i trawione. Rozmnażają sie bezpłciowo i płciowo. Poruszają się za pomocą nogi, odpychając się powoli o kilka centymetrów.

 

Liczę na naj :)

 

 

2 5 2