Dlaczego pijawka jest półpasożytem ?
i nastepne zadanie ,również z biologii :
zaprojektuj doświadczenie gospodarcze znaczenie dżdżownic.Masz do dyspozycji słój,piasek,czarną ziemię,pare dżdżownic ,liście.Jakie czynności wykonasz i po co? zapisz je : ... <odpowiedź>

z góry baardzo dziękuje,za najlepszą odpowiedz daje naj. :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T16:57:51+02:00
Pijawka jest półpasożytem bo wysysa krew czyli pasożytuje na zwierzętach i ludziach ale nie robi tego bez przerwy tylko od czasu do czasu.

Doświadczenie:
Do słoika na dno sypiemy ziemię , na ziemię sypiemy piasek, na piasek dajemy liście i wpuszczamy tam dżdżownice. Po kilku dniach widzimy że dżdżownice wszystko ze sobą wymieszały tak że nie widać już warstw które nakładaliśmy.
4 4 4
2010-04-14T17:05:21+02:00
Znaczna część pijawek to gatunki pasożytnicze, odżywiające się płynami ustrojowymi swych żywicieli, z reguły kręgowców - pozostałe (większość) to gatunki drapieżne, polujące na rozmaite bezkręgowce. Pijawki pasożytujące na rybach wyrządzają szkody w hodowli ryb.DoświadczenieBierzemy Słoik i wsypujemy do niego najpierw czarną ziemie następnie piasek a na końcu kładziemy liście . i wpuszczamy dżdżownice .

Obserwacja. Zauważono iż dżdżownica wydrążyła w ziemi tunele i powciągała do środka kawałki rośliny oraz przyczyniła się do spulchniania gleby robiąc ja bardziej żyzną .


a oto dowód :

Cytat


"...Zwierzęta te drążą korytarze, do których wciągają części roślin i ściółkę leśną, przyczyniając się do spulchniania gleby, przemieszczania jej składników, a wydalane przez nie substancje organiczne i mineralne również ją użyźniają...."

3 3 3