Odpowiedzi

2010-04-14T17:20:16+02:00
Włosień kręty-akażenie następuje po zjedzeniu zakażonego mięsa świni lub dzika albo jego przetworów zawierających inwazyjne larwy włośnia krętego.
proflaktyka:wystrzeganie się wyrobów z dziczyzny niewiadomego pochodzenia, pożywanie mięsa pochodzącego z pewnego źródła, które było poddane badaniu poubojowemu na obecność larw włośni, kupowane w sklepach

owski ludzki-Owsik przenosi się łatwo drogą pokarmową i inhalacyjną, korzystając z zabrudzonych rąk, środków spożywczych lub kurzu.
profilaktyka: Przestrzeganie higieny osobistej (regularna zmiana bielizny, mycie rąk) i mieszkania (czystość pomieszczeń, osobne łóżko, oddzielne pomieszczenia sypialne) ma duże znaczenie w zwalczaniu owsicy. Osobom z uporczywą owsicą poleca się spanie w pidżamach (spodnie utrudniają rozprzestrzenianie się inwazyjnych jaj pasożyta) oraz podmywanie w okolicy odbytu rano po obudzeniu się (letnia woda i mydło zmywają 90% jaj pasożyta złożonych w okolicy odbytu w ciągu nocy). Konieczne jest utrzymanie wręcz przesadnej higieny osobistej domowników (podmywanie się po korzystaniu z ubikacji, częste mycie rąk, zmiana bielizny osobistej, gotowanie pościeli i ręczników). Podczas kuracji na noc należy zakładać dziecku obcisłe majtki, które rano pierzemy i gotujemy. Myjemy też zabawki, dezynfekujemy przedmioty osobistego użytku i obcinamy krótko paznokcie, aby nie dopuścić do wtórnego zakażenia.
Dokładne pranie pościeli i ręczników niszczy jaja owsika, co wraz z reżimem higieny osobistej przerywa łańcuch zakażeń.


2010-04-14T18:04:01+02:00
Owsik ludzki : źródło : brak higieny osobistej
profilaktyka : myć ręce po wyjściu z toalety i po powrocie do domu ( no generalnie to dbać o higienę osobistą )

włosień kręty : źródło zarażenia :zjadając niebadane mięso dziczyzny krów lub świń
profilaktyka : kupować tylko badane mięso ( w sklepach mięsnych )

:)