Odpowiedzi

2010-04-14T17:02:30+02:00
A) zwierzęta są pokryte grubym futrem, przez co nie marzną i nie jest im zimn, maja odpowiednie kopyta do wspinaczki w górach, mają bardzo małe uszy przez które ucieka mało ciepła, mają szary lub biały kolor futra co umożliwia im ochronę przed drapieżnikami (kamuflaż) B) rosną bardzo nisko nad ziemią (zachowują ciepla temperaurę)
16 3 16
2010-04-14T17:09:06+02:00
Rośliny;
Pomimo ostrego klimatu w rejonie Tatr występuje ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych (tj. kwiatowych i paprotników) z czego 250 stanowią rośliny górskie i wysokogórskie. W najwyższym piętrze tatrzańskich turni, czyli powyżej 2300 m rośnie jeszcze 120 gatunków roślin. Najefektowniej prezentują się rozkwitające bujnie, zwłaszcza w porze letniej rośliny kwiatowe. Zdjęcia i informacje o najbardziej popularnych kwiatach górskich znajdziesz na stronie Kwiaty Tatr.
Roślinność w Tatrach, zależnie od wysokości na jakiej występuje można podzielić na piętra roślinne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Piętra roślinności.

Zwierzęta;
Oprócz pospolitych w całej Polsce gatunków zwierząt takich jak: sarny, jelenie, lisy, rysie Tatry zamieszkują typowo górskie zwierzęta. Cztery gatunki występują tylko w Tatrach i nigdzie indziej w Polsce. Należą do nich: świstak, kozica, polnik tatrzański i darniówka tarzańska. Najbardziej majestatycznym zwierzęciem zamieszkującym ten region jest niedźwiedź. Jego populację w całych Tatrach ocenia sią na kilkadziesiąt sztuk.
Wśród skrzydlatych mieszkańców Tatr na uwagę zasługują: orzeł przedni, orlik krzykliwy, nurkujący w potokach pluszcz, płochacz halny, znany taternikom pomurnik, oprócz tego głuszec, jarząbek i oczywiście popularny kruk.
Jednym z rezydentów tatrzańskich gajów limbowych jest orzechówka.
22 3 22