Proszę o szybkie rozwiązanie. To na jutro.
Dam naj. ; )

1. Gdzie i w jaki sposób Szekspir związany był z teatrem.
2. W jaki sposób (oprócz pisania i grania) Szekspir zarabiał na życie (chodzi o nieruchomości i lichwę, czyli pożyczanie pieniędzy na procent)
3. Najważniejsze dzieła ("Hamlet", "Romeo i Julia", "Makbet", "Otello", "Sen nocy letniej") uporządkowane chronologicznie ( daty wydruku w nawiasach )

1

Odpowiedzi

2010-04-16T17:28:49+02:00
Dowódcą weneckiej armii jest Maur Otello, który poślubia Desdemonę. Demoniczny Jago, rozczarowany swymi niespełnionymi nadziejami, zaczyna podsuwać Otellowi myśl o zdradach Desdemony. Zarzuty są bezpodstawne, ale Jago umiejętnie roznieca zazdrość Otella. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać. Szczery i bezpośredni Otello, dręczony nieustannymi podejrzeniami, nie wierzy w wierność Desdemony. Dusi żonę, po czym popełnia samobójstwo. Jago, którego wina wychodzi na jaw, zostaje ukarany. Otello jest dramatem dość nietypowym w dorobku Szekspira; jest jednowątkowy, a charakterystyczne dla autora są konstrukcje wielowątkowe, nie zawiera elementów “kosmicznych”, które tworzą specyficzną atmosferę dzieł twórcy. Otello, arcydzieło konstrukcji, stanowi znakomite studium dramatycznych, wielkich uczuć – niepohamowanej zazdrości (Otello) i paranoicznej żądzy zemsty (Jago).