Energia.

1. Skąd się bierze energia ?
2. źródło energiczne.
3. przesyłanie energii elektrycznej.
4. Dlaczego żarówka świeci.
5.Bezpieczeństwo w opsłudze sprzętu zasilanego zasilanego energią.

` Może być z neta ;) + na temat !
Potrzebne na zaraz ^^
Z góry wielkie dzięki ;););*

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T17:29:43+02:00
1.Energia elektryczna prądu elektrycznego to energia, jaką prąd elektryczny przekazuje odbiornikowi wykonującemu pracę lub zmieniającemu ją na inną formę energii. Energię elektryczną przepływającą lub pobieraną przez urządzenie określa iloczyn natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik.
2. Źródła energii to: konwencjonalne (organiczne) paliwa kopalne ( węgiel, ropa, gaz ), paliwo jądrowe, energia geotermiczna i tzw. odnawialne źródła energii. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się energię słoneczna, wodną, wiatrową, pływów i fal morskich, a także energie biomasy.
3. Prąd przepływa przez transformator, gdzie zmniejsza się jego napięcie, aby zlikwidować straty prądu (to wynikało z jakiegoś wzoru ), nastepnie przed dostarczeniem prądu do Twojego mieszkania napięcie znów jest zmieniane na wyższe.
4.W żarówce jest włókno wolframowe. Ma ono duży opór właściwy tzn. nie chce przepuszczać przez siebie prądu elektrycznego. Więc przewodząc prąd nagrzewa się i świeci. Tak jak rozgrzany gwóźdź świeci, tak to włókno pod wpływem ciepłą świeci. Dlatego żarówka świecąca jest ciepła.
5.Trzeba sprawdzić:
sprawność instalacji,
wykonanie instalacji przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia,
wykonanie instalacji z miedzianych przewodów z osobnym przewodem ochronnym, prawidłowo dobrane bezpieczniki do wielkości obciążeń,
w przypadku przepalenia bezpiecznika należy go wymienić, nie można go zastąpić innym materiałem przewodzącym,
gniazda elektryczne i wyłączniki światła muszą być instalowane w miejscach bezpiecznych,
zainstalowanie zabezpieczenia różnicoprądowego - chroni przed porażeniem,
nie można dotykać sieciowych urządzeń elektroenergetycznych zwłaszcza tych, na których znajdują się znaki ostrzegawcze i nie pozwól na to innym - grozi to śmiertelnym porażeniem prądem.
3 5 3