Odpowiedzi

2010-04-14T17:41:14+02:00
Zastosowanie bierne ultradźwięków. Każda zmiana stanu lub właściwości ośrodka powoduje zmianę warunków rozchodzenia się w nim fali akustycznej (co przede wszystkim przejawia się w zmianie prędkości fali o tłumienia), badanie zmiany parametrów pola akustycznego jest jedną z bardzo czułych metod badania właściwości i struktury różnych ciał. Zwłaszcza dobrze do tego celu nadają się ultradźwięki, gdyż mniejsza długość fali zapewnia większą zdolność rozdzielczą i dokładność pomiaru. Zastosowanie czynne ultradźwięków. Cechą charakterystyczną czynnych zastosowań ultradźwięków jest stosowanie średnich i dużych natężeń powodujących zmiany nieodwracalne w nadźwiękawianym ośrodku. Zmiany te są również związane z różnymi efektami nieliniowymi(kawitacja akustyczna, ciśnienie promieniowania akustycznego), z których najbardziej istotne znaczenia mają strumienie akustyczne i kawitacja.
Ultradźwięki, a tym bardziej hiperdźwięki, odznaczają się małymi długościami fal, np. przy częstotliwości 16 kHz długość fali w powietrzu wypada około 2 cm w cieczach około 8 cm, w ciałach stałych około 30 cm, natomiast przy 10 GHz długość fali była by około 3‾ cm w cieczy rzędu 1,210‾ i w ciele stałym 410‾ cm . W zakresie hiperdźwiękowych długości fal sprężystych stają się porównywalne z długościami światła widzialnego (400 – 800 nm), w granicznym przypadku w ciałach stałych przy częstotliwości 10¹² - 10¹³ Hz długości fal sprężystych wynoszą od 5 – 0,5 nm.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T17:51:37+02:00
Drgania o wyższych częstotliwościach nazywają się ultradzwiękami a o niższych infradzwiękami. Infradzwięki mają ujemny wpływ na wykonywanie nawet prostych czynności, powodują wydłużenie czasu reakcji, działają na człowieka przygnębiająco.
Skutkiem działania ultradzwięków na człowieka jest wzrost temperatury ciała, co przy bardzo dużym ich natężeniu może nawet spowodować rozerwanie tkanek lub komórek. Ultradzwięki stosuje się również w medycynie, w skanowaniu ultradzwiękowym ciała ludzkiego przy wykorzystaniu urządzeń zwanych ultrasonografami (USG).

:-)
3 4 3