Napisz 2 referaty na temat:
1.Szkodliwość alkocholu dla organizmu człowieka.
2.Szkodliwość uzywania narkotyków dla ogranizmu człowieka.

Oba referaty potrzebne na Wtorek.
Dużo pkt wiec prosze o wyczerpujące temat odpowiedzi.
Z góry dex daje najlepsza :)

1

Odpowiedzi

2010-04-14T18:42:02+02:00
Narkotyki- związki chemiczne, które dosyć silnie działają na organizm.Niektóre działają pobudzająco, inne znieczulająco, halucynogennie, czy nasennie.Przyjmowanie ich w jakichkolwiek ilościach powoduje uzależnienie.

Kokaina - C₁₇H₂₁O₄N działa pobudzająco i znieczulająco.Pobudza psychicznie i ruchowo.Używany jest jako lek miejscowo znieczulający w okulistyce jak i w laryngologii.Pod wpływem kokainy, źrenice rozszerzają się maksymalnie, następuje upośledzenie upośledzenie czynności narządów wewnętrznych.Pojawiają się omamy, urojenia.

heroina-C₂₁H₂₃NO₅ pochodna morfiny, która działa szybciej i silniej, ale też szybciej jak i silniej uzależnia.

morfina- C₁₇H₁₉NO₃ jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych.W medycynie używany w przypadkach nierokujących poprawy.Morfina najsilniej działa na dzieciach, przenika również do płody, oraz mleka matki.Pod wpływem morfiny źrenice zwężają się, słabo reaguję na światło.Narkotyk powoduje np.zmianę osobowości, uszkodzenie wątroby, szpiku itp.

amfetamina-C₉H₁₃N₄ w bardzo mocny sposób oddziałuje na organizm. Powoduje np. bezsenność, niepokój, zaburzenia myślenia.

Bardzo często na całym świecie dokonywane są przestępstwa z użyciem GHB, oraz flunitrazepanu.Podaje sie je swoim ofiarom najczęściej na dyskotekach, w klubach.Są one niemożliwe do wykrycia wzrokowo, czy posługując się węchem oraz smakiem. GHB to bezbarwna, bezwonna ciecz, o delikatnie słonym smaku. Po wymieszaniu go z sokiem, alkoholem czy innym napojem jest niewyczuwalny. Osoby, które przyjmą GHB posiadają mdłości, zawroty głowy, zaburzenia świadomości czy rownowagi.GHB w bardzo szybkim tempie jest rozkładany w organiźmie. 8h-tyle zajmuje mu rozłożenie się w krwi i 12h- tyle zajmuje mu rozłożenie się w moczu.Flunitrazepan ma postać tabletek, a jego działanie jest podobne do GHB.
Najczęściej na ofiarach, które przyjęły GHB bądź flunitrazepan dokonywany jest gwałt.Aby jednak tego uniknąć należy:

nie pić napojów, które oferują nam inne osoby

nie pić napojów, jeśli ma zmieniony smak bądź wygląd i stoi na innym miejscu niż na tym gdzie go postawiliśmy

kupować napoju zamkniętego fabrycznie oraz bacznie obserwować przygotowywanie drinków w barze

nie dzielić się i nie wymieniać napojami z innymi

nie zostawiać napoju np. na barze z zamiarem że wypije się go późniejNależy pamiętać, że uzależnienie może nastąpić zaraz po przyjęciu pierwszej dawki.

Przyjmowanie narkotyków niszczy człowieka.Zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Dzieci, których matka była uzależniona od narkotyków, zaraz po urodzeniu wykazują uzależnienie.

Zabronione jest posiadanie i rozpowszechnianie narkotyków

Alkoholizm- uzależnienie od alkoholu etylowego
Uzaleznienie to ma bardzo negatywny wpływ na organizm każdego człowieka.Powoduje:

zmiany w mózgu uzależnionego

zaburzenia pamięci

rak przełyku

uszkodzenie mięśnia sercowego

uszkodzenie wątroby/marskość wątroby

owrzodzenie oraz stany zapalne żołądka

Dawką śmiertelną dla osoby dorosłej, jest spożycie 900g wódki, czyli ok. 450 g czystego etanolu.

Choroba alkocholowa rozpoczyna się fazami.Najpierw pijemy dla rozluźnienia. Zapraszamy znajomych na lampkę wina, spędzamy czas w gronie przyjaciół, towarzyszy nam dobbry chumor.

Później sięgamy po alkohol coraz częściej. W chwilach kiedy jesteśmy nerwowi.Jedziemy do baru, znajomych.Czasem na zwykły kieliszek wódki, który rozluźnia.

Nastepnie każdy problem, nieudaną sprawe opijamy alkocholem, żeby zapomnieć o problemach. Wiemy, że kiedy skosztujemy tego trunku, od razu poczujemy sie lepiej. Nie dociera do nas że powoli stajemy się uzależnieni. W końcu każdy czasem chce się odciąć od problemów. Pijemy częściej, więcej, częściej, więcej...

Aż w końcu bez przerwy.Bywa niewiele dni kiedy pijemy mniej, jesteśmy bardziej trzeźwi. Dla dobrego humoru, przyzwyczajenie. Tracimy coraz wiecej pieniędzy. Znajomym obiecujemy poprawę, ale to jednak na nic. W końcu następuje rozpad rodziny, przez to zatapiamy się w coraz większej ilosci alkoholu. Nastepnie utrata pracy, kończące sie oszczędności, które przeznaczane sa na kolejne partie ulubionego wina, wódki piwa. W końcu alkohol doprowadza nas na same dno.
Niszczy organizm-rozsadza wątrobę, nasz mózg nie pracuje tak jak wcześniej. Przepijamy dom, dzieci nie chcą nas znać, następuje ogromny kryzys psychiczny, aż w końcu zapicie się na śmierć.
Istnieje jednak wiele przypadków osób, które dzięki pomocy najbliższych, otrząsnęły się już we wczesnym stadium choroby, zapisały sie na spotkania ludzi przynależących do tzw. : "AA" czyli Anonimowych Alkoholików.

kiedy ma się styczność z alkocholem należy wykazać się rozumem i postawą asertywną: NIE!
3 3 3