1. Czym różni się teoria geocentryczna Ptolemeusza od teorii heliocentrycznej Kopernika?

2. W sierpniu obserwujemy bardzo dużo ,,spadających gwiazd''. Czym w rzeczywistości są te spadające ciała niebieskie? Podaj różnicę między meteorem a meteorytem.

2

Odpowiedzi

2010-04-14T17:53:07+02:00
Teoria geocentryczna polega na tym, że Ziemia jest centrum a słońce i inne planety wokół niej krążą, a heliocentryczna, że słońce jest centrum i krążą wokół niego planety.

2010-04-14T18:02:34+02:00
Ad 1. W teorii geocentrycznej Ziemia znajdowała się w centrum Wszechświata a wszystko krążyło wokół niej. W heliocentrycznej to Słońce znajdowało się w centrum i krążyły wokół niego planety.

Ad 2.
Meteorami nazywamy zjawiska na niebie- jasne smugi światła przecinające niebo nocą.

Meteoryt zaś do właśnie ten kamyczek, pyłek, bądź większa skała, której spalanie się w atmosferze jest przyczyną danej smugi. Zdarza się, że meteoryty docierają do powierzchni Ziemi powodując mniejsze lub większe zniszczenia.
Między innymi to upadek meteorytu przyczynił się do wyginięcia dinozaurów, 30 czerwca 1908 w wyniku wybuchu meteorytu nisko nad powierzchnią ziemi powalił drzewa w promieniu 40 km, a pewnego razu- nie pamiętam już dnia ani godziny- jednemu amerykanowi meteoryt załatwił samochód.

Duże "opady" meteorytów zwane są deszczami. Pojawiają się cyklicznie i charakteryzują większą ilością zjawisk spalania meteorytów w atmosferze. Związane są one z przelotem większych ciał niebieskich w pobliżu Ziemi, podczas których grawitacja naszej planety "wyrywa" im część materii.