Odpowiedzi

2009-11-04T19:48:50+01:00
Antygona jest młodą, zgrabną brunetką.Jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.Cechują ją odwaga,religijność,wierność.Była osobą religijną,bardzo rodzinną,dążącą do obranego celu i potrafiła bronić własnych racij.Bardzo chce żyć. Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia. Antygona buntuje się przeciw despotycznej władzy króla, który swym rozkazem łamie święte, odwieczne prawo boskie i naraża na nieszczęście swoją rodzinę.Osoba uparta, nieugięta i zbuntowana.Dla zmarłego brata jest zdolna zrobić wszystko.Dla rodziny gotowa jest umrzeć, gdyż śmierci się nie boi,przeciwstawia się królowi. Uważa, że należy czcić swe rodzeństwo ponad wszystko, nawet po śmierci.Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie. Była osobą godną podziwu i naśladowania.Dla mnie jak najbardziej postać pozytywna.
;)
2009-11-04T19:58:44+01:00
W dramacie Sofoklesa pt. " Antygona" główną oraz tytułową bohaterką jest właśnie Antygona. Pochodzi z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny oraz zmarłych Etokla i Polinika ( zdrajcy ). Antygona jest również narzeczoną Hajmona.
Poznajemy ją w czasie wyboru prawa ludzkiego lub prawa królewskiego. Wybiera prawo, w którym kierują nią uczucia, prawo które jest sprzeczne prawu królewskiemu. Pochowuje brata choc wie, że czeka ją za to kara śmierci. Antygona to młoda i zakochana dziewczyna. Buntuje się ona przeciw władzy króla sprzecznej rozkazom świętym. Antygona jest wybuchająca, odważna, zdecydowana oraz pełna dumy rodowej, jest przekonana do swojej racji. Uważa, że trzeba czcic ludzi nawet i po śmierci.
Ta osoba wzbudz we mnie podziw w swojej zawziętości do swoich racji. Cenię u niej poświęcenie dla honoru rodziny. Antygona jest godna uwagi>