1.Uzupełnij zdania, wpisując wyracy odpowiadające na podane pytania. Wskaż określenia podmiotu i określenia orzeczenia.

..od kiedy?.. uczniowie ..której?.. czego?.. uczestinczą ..w czym?.. ..jakiej?.. ..kiedy?.. ..gdzie?.. dyrektor wręczył ..co?.. ..jakim?.. ..komu?.. ..czyja?.. ..która?.. ..jaka?.. wycieczka ..dokąd?.. była ..jak?.. udana.

2. Uzupełnij tekst jak największą liczbą przydawek wyrażonych przez różne części mowy. Wyjaśnij, jak zmieniła się wypowiedź.

Wczoraj urządziliśmy pokój. Brat pomalował ściany. Razem z mamą umyłyśmy okna i podłogę. Tata zamontował lampę. Mama rozwiesiła firanki. Do pokoju wstawiliśmt szafę, kanapę i stolik. Dzięki temu w pomieszczeniu zapanowała atmosfera. Na podłodze rozłożyliśmy dywan. Kot natychmiast się na nim położył. Po pracy usiedliśmy na kanapie. Z apetytem jedliśmy ciasto.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T22:24:52+02:00
Zad.1
Od wczoraj uczniowie naszej klasy uczestniczą w wycieczce krajoznawczej. Przedwczoraj w auli szkoły dyrektor wręczył nagrody zdolnym uczniom naszej klasy. Nasza ostatnia wycieczka na Mazury była bardzo udana.

podmiot: uczniowie
określenia podmiotu: zdolni, nasi, naszej klasy

orzeczenia: uczestniczą
określenia orzeczenia: w wycieczce (w czym?)

Zad.2
Wczoraj wspaniale urządziliśmy nasz kolorowy pokój. Mój wspaniały brat pomalował ściany. Razem z moją mamą umyłyśmy plastykowe okna i drewnianą podłogę. Mój tata zamontował dużą, żółtą lampę. Moja kochana mama rozwiesiła zielone, falbaniaste firanki. Do tego pokoju wstawiliśmy ogromną szafę, wielką kanapę i malutki stolik. Dzięki temu w pomieszczeniu zapanowała miła i przyjemna atmosfera. Na drewnianej podłodze rozłożyliśmy różnobarwny dywan. Czarny kot natychmiast się na nim położył. Po wyczerpującej pracy usiedliśmy na naszej kanapie. Z apetytem jedliśmy pyszne, pachnące ciasto.

Wypowiedź stała się bardziej opisowa, bogata w szczegóły, dzięki czemu pokój i całe jego wyposażenie można sobie lepiej wyobrazić, takim jakie jest w rzeczywistości, a nie jako jakiś naszy wyimaginowany pokoik.
5 4 5