Odpowiedzi

2010-08-14T11:46:36+02:00

------Miłosierny Samarytanin kojarzy się nam z chęcią niesienia pomocy osobom potrzebującym, niezależnie od tego jak wyglądają i kim są i ile mają. Dla kogoś takiego to wszystko nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, że ta osoba potrzebuje pomocy.

------Uważam, że we współczesnym świecie bardzo są potrzebni miłosierni samarytanie, zwłaszcza, że niestety jest ich coraz mniej.

------Wielu z nas potrzebuje pomocy i nie ma nikogo kto może pomóc. Choćby zwykły wypadek drogowy. Wszyscy stoją patrzą, ktoś może wezwie karetkę, nikt nie udzieli pomocy bo wszyscy boją się podejść do zakrwawionej osoby żeby się przypadkiem nie zarazić. A przecież czy nie ważniejsze jest uratowanie ludzkiego życia? Lub chociaż pomoc w uratowaniu? Przecież w dzisiejszych czasach są maski, rękawiczki. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że ktoś się zarazi. Jednak ludzie nadal wolą stać i patrzeć.

-----Albo kiedy przyjaciel przychodzi do nas z problemem i oczekuje pomocy. Przecież nie chodzi nie wiadomo o jakie cuda. Wystarczy tylko go wysłuchać, wesprzeć, doradzić coś, wskazać właściwą drogę. Jednak my jesteśmy zapatrzeni w siebie, gonimy za pieniędzmi, za karierą i nie mamy czasu dla bliskich, którzy nieraz sami nam często pomagają. Od pieniędzy nic nam nie przybędzie. Bogactwo jest rzeczą przmijającą, a przyjaciół mamy do końca życia i powinniśmy o nich dbać.

-----Zachowanie ludzi opisanych powyżej określa się rzeczownikiem "znieczulica". Jest to obojętność na ludzką krzywdę, która niestety staje się coraz bardziej powszechna. Bardzo niewielu ludzi potrafi pomóc potrzebującemu. Niektórzy wolą nawe nie widzieć, lub udawać, że nie widzą, co się dzieje.

------Na szczęście są jeszcze ludzie, których można porównać do biblijnego miłosiernego Samarytanina. Takie osoby chcą pomagać innym, nie patrzą na siebie myślą najpierw o innych. Takich osób jest mało ale są. I w tym miejscu chciałabym zaapelować do wszystkich aby robili wszystko co w ich mocy żeby takich miłosiernych Samarytaninów było coraz więcej, ponieważ są oni bardzo potrzebni światu i współczesnemu społeczeństwu. Jednocześnie sami starajmy się tacy być.

8 4 8