Odpowiedzi

2010-04-14T19:11:56+02:00
W sztuce myslą przewodnią były proporcje. Wzorem był antyk . Artyści przedstwiali piękno ludzkiego ciała. Ich dzieła były realistyczne . Leonardo da Vinci , czy michał anioł prowadzili przecież badania atonomiczne. Najwybitniejsi artyści :
Michał Anioł "Dawid", fresk "Stworzenia świata" w kaplicy Sykstyńskiej , Bonatello , "Dawid"
Leonardo da Vinci " Mona Lisa" "Ostatnia wieczerza", "Człowiek wpisany w kwadrat i w koło " .
Artyści renesansowi to humaniści , indywidualiści , tworzący nieśmiertelne dzieła .


Nam tak pani wydrukowała i kazała wkleic :).

Pozdrawiam i licze na najlepszą ... B-D
3 5 3
2010-04-14T19:21:54+02:00
Epoka w kulturze i sztuce, która nastapiła po gotyku nazywana "odrodzeniem" lub renesansem trwała ok. 250 lat od połowy XIV do końca XVIw.
Słowo odrodzenie oznacza odrodzenie się sztuki antycznej w archtekturze i rzeźbie. To właśnie sztuka starozytna stworzyła budowle spokojne i harmonijne. Obok kościołów powstały w renesansie liczne budowle świeckie, posagi swieckich ludzi, niezliczone obrazy ukazujące piękno człowieka.
lub
renesans to nazwa epoki kulturowej i literackiej, wskazująca na odrodzenie, po wiekach średnich, kultury i literatury antycznej oraz odnowienie filozoficznych studiów nad starozytnymi utworami literackimi. W szerszym znaczeniu :renesans" oznacza odrodzenie całej kultury, sztuki i nauki nowozytnej, co uwidaczniło sie w rozkwicie i swietności literatury, malarstwa, rzeźby itp.
Renesans narodził sie we Włoszech w polowie wieku XIV, w wieku XV pojawił się w innych krajach europejskich. We włoszewch kres epoki przypada na poczatek XIV wieku (symboliczną data jest 1572rok, kiedy wojska cesarskie spladrowały renesansowy Rzym), w pozostalych krajach renesans trwał do wieku XVI i XVII.
2 5 2