Odpowiedzi

2010-04-14T19:14:03+02:00
Smok wawelski żądał on raz na tydzień ofiary z bydła. Jeżeli mieszkańcy nie dostarczyli mu krowy, zjadał w zamian ludzi. Krak wysłał do zabicia smoka swych dwóch synów. Nie potrafili jednak pokonać stwora w walce wręcz, więc wymyślili podstęp. Podali mu skórę bydlęcą wypchaną siarką i smok się nią udusił. Następnie bracia poróżnili się o to, kto zwyciężył smoka, i jeden z nich zabił drugiego. Powróciwszy do zamku, wytłumaczył ojcu, że to smok zabił jego brata. Gdy został po śmierci Kraka królem, odkryto jego tajemnicę i wygnano z kraju. Jan Długosz w swojej kronice przeniósł bratobójstwo synów Kraka na okres po śmierci ojca, a zabójstwo smoka przypisał samemu władcy.
1 4 1
2010-04-14T19:17:11+02:00
"O Smoku Wawelskim"
Dawno, a może całkiem niedawno w jamie pod Wawelem,żył smok. Zjadał wiele owiec i krów pasterzy z Niepołomic.
Książę Krak uznał, że tak dalej być nie może, że smok wyjada jego ulubioną baraninę.Obiecał, że ten, kto zgładzi smoka, otrzyma sakiewkę wypełnioną złotem.
Chętnym był młody szewc Dratwa. Wziął więc skórę owcy napchał do niej siarki, prochu, pieprzu i najostrzejszych rzeczy, jakie znalazł w Krakowie.
Zaszytą skórę postawił przed jamą smoka, zawołał go i się ukrył. Smok, po zjedzeniu takiej ilości ostrych przypraw, bardzo szybko pobiegł napić się wody z Wisły. Po tym zdarzeniu obiecał, że nie będzie więcej zjadał rogacizny pasterzy(a wedle legendy przejdzie na wegetarianizm).Szewc został nagrodzony zgodnie z obietnicą sakiewką ze złotem.