Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-14T19:18:22+02:00
Witam ;)
dnia (wybierz sobie dzien :) )roku w szkole napierwszej i drugiej godzinie j.Polskiego oglądaliśmy film pt. Antygona.

Akcja spektaklu rozgrywała się w pra słowiańskiej Polsce.
W filmie nie było chóru, a zamiast niego była stara kobieta z dwojką dzieci. Na początku spektaklu Antygona ze swą siostrą Ismeną kłuciły się, ponieważ Antygona chciała pochować brata, a Ismena wpierała jej, że to będzie kara śmierci za złamanie zakazu króla. Antygona nie posłuchała siostry i pochowała
Polinika, choć wiedziała o karze za ten czyn. Straznik przybiega do Kreona opowiada o pochowaniu Polinika. Król oskarża za jego pochowanie strażnika, ale on jakoś się wytłumaczył i musiał iść szukać winowajcy. Po jakimś czasie pojawia się strażnik prowadzący Antygonę, która przyznała się do czynu. Kreon nie wierzył i spytał jej jeszcze raz, czy to ona zrobiła. Do króla przychodzi Hajmon, który prosił o uwolnienie Antygony , ale bez skutku, tylko się jeszcze zdenerwował. Strażnik z Kreonem Ismenom i starą kobietą prowadzili Antygonę do kamiennych grot. Prubowała uciekać, ale ciągle bez skutku. Gdy doszli, strażnicy zrzucili ją do kamiennych grot i wrucili. Po jakimś czasie przybiegła
przybiegł strażnik i powiadomił Kreona o śmierci żony jego Eurydyki, wkrutce ktoś powiadamia Kreona o śmierci Hajmona i Antygony. Przy zwłokach stał Kreon i rozpaczał nad zmarłymi. Strażnik powiedział, że Hajmon popełnił samobujstwo i Eurydyka również. Po tej tragedii zakończył się ten spektakl.
Moim zdaniem sztuka ta była ciekawa i bardzo mi się, w jaki sposób była ona przedstawiona. Jest dużo różnic między książką a filmem, np. zamiast chóry była stara kobieta z dwójką dzieci dziewczynką i chłopcem, Antygone nie zamknięto w lochach tylko zrzucono do kamiennych grot. Mimo to film i lektura bardzo mi się podoba.
to tyle ;)
6 3 6
2010-04-14T19:26:06+02:00
=====Dnia 15 kwietnia 2010r około godz. 10:30 wyjechałam wraz z klasą do Wrocławia na spektakl teatralny pt: "Antygona" w wykonaniu Teatru Lalki i aktora z Warszawy . Film trwał 70 min. Adaptację i reżyserię objęła Anna Kowalska , a scenografie Barbara Kudaj .
-----lektura opowiada o miłości siostry do brata i chęci pochówku go w godnym miejscu . Za pochówek brata traci własne życie .
Syn Kreona zakichany w Antygonie dowiedziawszy się o jej śmierci sam się zabija , a zaraz po nim jego matka z tęsknoty do syna .
Jest to lektura z cierpieniem.
----Spektakl ten oceniam jako dobry pod względem wykonania jak i ogólnego obrazu . Namawiam do obejrzenia i przeczytania lektury .
5 3 5