Odpowiedzi

2009-11-04T20:49:18+01:00
Chiny , japonia, usa,rosja,niemcy,polska,peru,australia,korea południowa

mam to wrzystko w podr.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-04T21:00:14+01:00
W pobliżu nieistniejącej już wsi Schesierthal (została zalana wodą po wybudowaniu tamy na Bystrzycy w Lubachowie) oraz w pobliżu Witoszowa Górnego.
Ślady dawnej działalności górniczej nadal są czytelne w terenie, rozpoznawalne są sztolnie, szyby i hałdy górnicze. Na szczególną uwagę zasługuje góra Popek i południowe zbocze góry Widna.

Muzeum w Legnicy powstało w 1879 roku, jednak budynek i bogate zbiory uległy zagładzie w trakcie II wojny światowej. Utworzone dopiero w 1962 roku obecne Muzeum MiedziMuzeum posiada więc zbiór minerałów miedzi z całego świata, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, kolekcje różnorodnych przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów - narzędzia i broń, proste naczynia oraz sprzęty gospodarcze, ale też misternie zdobione wytwory kunsztu odlewniczego, kowalskiego, kotlarskiego.

Legnicko - Głogowski Okręg Miedzi LGOM - jak wskazuje nazwa, podstawą rozwoju tego okręgu stały się rudy miedzi, eksploatowane dzisiaj w czterech kopalniach w Zagłębiu Lubińskim. Ruda miedzi z kopalń w Lubinie, Polkowicach, Rudnej i Sieroszowicach, po wzbogaceniu to znaczy wstępnym przetworzeniu, by zwiększyć zawartość miedzi , jest transportowana do hut w Legnicy i Głogowie. Najważniejsze są przemysł wydobywczy i hutnictwo miedzi.