Odpowiedzi

2010-04-14T20:11:44+02:00
Moim ulubionym bohaterem książki pt: Ten Obcy jest Zenek Wójcik. Pochodził z Wrocławia. Miał on 6 lat. Uciekł z domu, gdyż ojciec jego naduzywał alkoholu, a matka nie zyła. Pragnął więc spotkać swojego wujka Antoniego Janicy, od którego mógłby otrzymać pomoc.
Zenek był wysoki i szczupły.
miał ciemne włosy i gęste, ładne brwi. Ubrany był w zniszczoną wiatrówkę i ciemne drelichowe spodnie. Chłopak miał zranioną stopę owiniętą kawałkiem brudnej szmatki.
Przy pierwszym spotkaniu z czwórką przyjaciół chłopiec był skryty, nieufny i zamknięty w sobie. Ukrywał swe uczucia i myśli. Cechowała go małomówność. Takie zachowanie Zenka spowodowane było brakiem miłości i bezpieczeństwa. Dotychczasowy los Zenka przypominał bezdomnego psa Dunaja, który był źle traktowany i bity.
Chłopiec był odważny. Kiedy spłoszony koń z wozem pędził pod koła rozpędzonej ciężarówki, Zenek ryzykując własnym życiem, ratuje siedzące w wozie dziecko przed smiercią. Stanął także w obronie napadnietego przez łobuzów dunaja. Zdawał sobie sprawę z tego, ze skrzywdzony po raz kolejny pies może stracić całkowicie swoje zaufanie do ludzi.
Bohater był wrażliwy i spragniony przyjaźni, choć wcale tego nie okazywał. Bliższa znajomość z Ulą spowodowała, że odzyskał zaufanie do ludzi. Dowiedział sie też od niej, że kradzież i oszustwo jakich się dopuścił poważnym wykroczeniem. Dzięki pomocy koleżanki i swojemu uporowi naprawił swe błedy.
Chłopak, w niektórych sytuacjach postępował bohaterko, a tylko czasami źle. I, to ze ukradł pieniądze przekupce i owoce z sadu z powodu cierpiącego głodu nie przekreśla jego dzielnej postawy wobec innych.
Moim zdaniem Zenek to postać pozytywna, mająca swoje cele i marzenia, Myślę, że gdy dorośnie będzie bardzo dobrym marynarzem, co było jego marzeniem i w sposób godny naśladowania będzie służył ludziom.