Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T20:33:28+02:00
A)
NA KOLE PODBIEGUNOWYM : 7000 MNPM
W ALPACH:3000MNPM
w POLSCE: 2000MNPM
b)-
c)Według najnowszych analiz pokrywa lodowa Grenlandii gwałtownie zanika – ale nie tak szybko jak wskazywały przeprowadzane wcześniej badania.

Kilka poprzednich badań sugerowało, iż pokrywa lodowa wyspy zanika w stopniu wystarczającym do tego żeby ogólnoświatowy poziom morza podnosił się o 0,5 milimetra rocznie. Nowe analizy obniżają ten wskaźnik o połowę, ale ubytek masy lodowej wciąż zachodzi na tyle szybko, aby wzbudzać niepokój naukowców.

„Każdego roku Grenlandia traci 20% więcej masy niż jest dostarczane do pokrywy lodowej w postaci opadów śniegu” – twierdzi Jay Zwally, ekspert w dziedzinie glacjologii w Goddard Centrum Lotów Kosmicznych NASA (Maryland).

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców, w tym przez Jay Zwelly, zostały opublikowane w magazynie Science. Wyniki sugerują, iż Grenlandia traciła około 110 miliardów ton lodu rocznie pomiędzy 2003 a 2005 rokiem. Taki ubytek masy lodowej odpowiada ilości wody wystarczającej do zasilenia rzeki Colorado przepływającej przez obszar USA na sześć lat.

Zarówno najnowsze badania jak i kilka poprzednich opierają się na analizie danych zgromadzonych przez parę orbitalnych satelit, mierzących drobne odchylenia w grawitacji wywołane przez zmiany w masie Ziemi. W przypadku Grenlandii topnienie lodu wpływa na zmianę masy tej wyspy, a satelity mogą ustalić jak dużo lodu jest tracone i ile gromadzone.

Naukowcy badający zmiany w masie Grenlandii zastosowali różne techniki pomiaru. Należy przy tym zauważyć, iż użyte metody narażone są na nieścisłości wynikające z czynników zewnętrznych - takich jak pływy czy pory roku. Jednakże, niezależnie od przyjętej przez naukowców metody, uzyskano niezaprzeczalny wniosek, iż pokrywa lodowa Grenlandii topi się.

Najnowsze badania wskazują, iż topnienie lodu wzdłuż wybrzeży wyspy nie jest już równoważone przez przyrost masy lodowej wewnątrz lądu. Jest to istotna zmiana, która skłania naukowców do twierdzenia, że znajdujemy się we wczesnej fazie ocieplenia klimatu. Ponadto wskaźnik zachodzących zmian klimatycznych, zdaniem naukowców, potwierdza fakt wzrastającej liczby uwalnianych do morza lodowców wzdłuż południowo-wschodniej i zachodniej Grenlandii.

Naukowcy spodziewają się, iż topnienie pokrywy lodowej będzie wzrastać, ponieważ zgodnie z modelami klimatu, do tej pory zostało zrealizowane od 10 do 20 % ocieplenia klimatu Ziemi przewidywanego na ten wiek.
1 5 1