Odpowiedzi

2010-04-15T22:08:51+02:00
Kalias pochodził z Grecji. Zanim jego dom zrujnowali piraci, mieszkał w Atenach. Ojciec Kaliasa był rzeźbiarzem, matka – Arsinoe zajmowała się tkactwem, ceniono ją także ze względu na piękny głos i muzykalność.

Kiedy Kalias został porwany przez piratów, miał zaledwie trzynaście lat. Był ładnym, ciemnowłosym chłopcem, lecz przed sprzedażą na targu niewolników ufarbowano mu je na jasny kolor. Pisał i czytał po grecku, znał także łacinę.

Ogromnie kochał swą matkę, dlatego bardzo przeżywał rozstanie z nią i za wszelką cenę postanowił ją uwolnić a potem wrócić do ojczyzny, za którą niewyobrażalnie tęsknił. Był niezłomny w swej decyzji. Kalias to chłopiec sprytny i odważny. Radził sobie sam w czasie ucieczki od swego pana, a w czasie trwania powstania Spartakusa dorównywał męstwem zbuntowanym gladiatorom. Dość wspomnieć wyprawę po wodę, udział w zwiadzie, później w walce przeciwko legionistom.

Uważam, że bohater powieści Haliny Rudnickiej zasługuje na pełne uznanie. Będąc chłopcem, zachowuje się jak dojrzały mężczyzna. Często naraża własne życie, nie każdy dorosły mógłby się poszczycić taką postawą. Skupia w sobie wiele cech pozytywnych: jest wrażliwy, czuły, ale jak trzeba twardy i odważny.


Jeżeli Ci pomogłem to proszę o naj :D
2 1 2