Wracając z dłuższego pobytu w Oxfordzie, zatrzymałeś/aś się w Londynie i spędziłeś/aś noc w hotelu, który ktoś ci polecił. Niestety, warunki w hotelu odbiegały znacznie od tego, czego się spodziewałeś/aś. Zredaguj list do znajomych w Oxfordzie:

* Napisz, gdzie zatrzymałeś/aś się i kto ci polecił to miejsce
*Powiedz, jakich warunków się spodziewałeś/aś i jak wyglądała rzeczywistość
*Opisz swoją reakcje na złe warunki i jakie było ostateczne rozwiązanie sytuacji
*Powiedz, jak przebiegła powrotna podróż do domu i podziękuj im za gościnę


(120 - 150 słów)z góry dzięki ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T07:41:52+01:00
Dear Kate and Tom,
How are you? I've just managed to get home after my long stay in the United Kingdom. I am writing to tell you what happend after I had left Oxford.
When I got to London I had no idea where to go. I wanted to spend a few nights there so I went to a nearest tourist information office. I asked them to find something nice and cheap for me. They gave me a map and showed the way to the "Queen's Hotel". I thought it would be a beautiful, elegant hotel in an old-fashioned style. While I was walking in the direction of the hotel I imagined luxurious suites with marble bathrooms just like the ones that the Queen had. Unfortunately, when I saw the building of the hotel I quickly got rid of the image in my head. I saw an old hotel which could scare of its potential guests. However, I entered it and took a single room on the last floor. I didn't like what I saw in the room either. It was dirty, without a bathroom. I thought I could stay there for one night. I decided to take a shower and quickly go to bed. When I finally found a bathroom on the ground floor and saw there wasn't hot water. I said, "that's enough". I told the receptionist to give me my money back and ran out of the building. I spent a night in a different hotel.
My trip home was very nice and short because I flew a plane. Thank you again for your hospitality. and I am waiting for you in Warsaw next month.
Yours,
Ania

Nie liczyłam słówek, najwyżej wyrzuć jakieś zdanie :)
2 4 2