Odpowiedzi

2010-04-14T20:50:19+02:00
Uważam, że słowa ,, Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" są w pełni słuszne. Po przeczytaniu opowiadania Ernesta Hemingwaya uświadomiłam sobie, że życie ludzkie jest pełne klęsk i zwycięstw. Wszyscy podlegamy przemijaniu, ale nie znaczy to wcale, że jesteśmy bez wartości. Możemy, a nawet musimy walczyć o godność i honor człowieka.
Chciałabym przedstawić swoje poglądy opierając się na przykładach z ,, Kamieni na szaniec" i ,,Starego człowieka i morze".
Rozpocznę od przykłady ze ,,Starego człowieka i morza". Santiago główny bohater opowiadania swą postawą, zachowaniem wskazuje na znaczenie w życiu optymizmu, wiary we własne siły, uporu w dążeniu do celu. Postawa Santiago uczy, że mimo poczucia pecha człowiek powinien mieć nadzieję na poprawę sytuacji i starać się zmienić swój los.
Następnym argumentem jest Jan Bytnar jeden z głównych bohaterów ,,Kamieni na szaniec". Chłopiec złamany fizycznie, ale psychicznie odniósł zwycięstwo. Był nękany i katowany przez niemieckich oficerów. Nie wydał swoich kolegów.
Z prowadzonych rozważań wynika, że nawet w najgorszych przypadkach człowiek może odnieść zwycięstwo. Można śmiało wyciągnąć wniosek, że każdy człowiek młody lub stary, silny lub mniej może zostać zwycięscą niezależnie od ,,miejsca na mecie".

Licze na naj :)
6 4 6