Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-14T20:39:46+02:00
Mam na 2 odp Reni opisuje mechanizm jaki tkwi w większości z nas – mamy swoje szablony które przykładamy do osób stających na naszej drodze życia. Te szablony – nasze schematy poznawcze – dają nam poczucie bezpieczeństwa, pomagają się zmagać z nieznanymi sytuacjami poprzez porównanie z tym co było wcześniej. Są też naszym przekleństwem jeżeli zaczynają nam zastępować otwarcie się naprawdę i poznawanie od nowa.
„Ogry są jak cebula. Cebula ma warstwy – Ogry mają warstwy” powiedział Shrek
Za Shrekiem mogę śmiało powtórzyć – ludzie mają warstwy. Dlatego poznawanie drugiego człowieka to proces, który wydaje się nie mieć końca. Odkrywamy kolejne warstwy pod którymi tkwią następne i następne… Ludzie są skomplikowani… Możemy zrobić setki testów, wywiadów, a i tak na końcu tkwi znak nieskończoności. Dlatego poznawanie innych wymaga cierpliwości, a tej nie zawsze nam starcza. Zazwyczaj zadowalamy się zewnętrzną warstwą, łupką która jest sucha i twarda. Dlaczego – bo zdjęcie tej łupki powoduje łzy A w języku psychologicznym – kolejne warstwy to coraz większe emocje.
Nie zawsze jesteśmy gotowi na te emocje i nie zawsze są one przyjemne. Ale jeżeli mamy w sobie coś z odkrywcy to wiemy że poznawanie innych jest jak zapuszczanie się do głębokiej jaskini, albo wspinaczka po skalistym szlaku. Może dla kogoś kto nie stanął nigdy na szczycie góry to wydaje się niezrozumiałe – po co wspinać się żeby potem schodzić? Ale dla tych którzy tam byli to oczywiste. Ja „tam byłam” – poznałam ludzkie słabości i wielkości… I chcę nadal to robić. Przyglądać się ludziom aby zachwycać się wciąż na nowo jaki potencjał w nich tkwi, aby dziwić się ich możliwościami i podziwiać ich szczerość kiedy odkrywają swe największe słabości.
Bo na tym głównie polega psychoterapia – na towarzyszeniu ludziom w ich wędrówce przez kolejne warstwy, przedarciu się przez trudne emocje i uwolnieniu potencjału, który sprawia że z wnętrza „cebuli” wyrastają pędy które dają początek nowemu życiu.
Hmm… Te zielono – szczypiorkowe skojarzenia przypominają mi że idzie wiosna… Czas zrobić przegląd własnych „warstw” i zrzucić wyschnięte zimą łupinki .

kc


KategorieAktualności
Artykuły
Klub rozwoju osobistego
Programy szkoleń

Events are coming soon, stay tuned!
Nasze szkoleniaABC Szkolenia
Edustacja
Nowoczesna Firma
Polska psychoterapia
Tagimotywacja coaching komunikacja interpersonalna psychoterapia stres rozwój komunikacja psychologia szkolenie Rzeszów warsztat Rozwój osobisty
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-14T20:40:55+02:00
Odp.1
Ptak stroszy pióra by utworzyć warstwę izolacyjną powietrza ,chroniącą go przed niską temperaturą.Powietrze jest słabym przewodnikiem cieplnym(izolatorem cieplnym) i chroni ptaka przed utratą energii cieplnej.
Odp.2
Z tego samego powodu cebula ma kilka warstw pomiędzy którymi występują wolne przestrzenie wypełnione powietrzem.Powietrze jako izolator cieplny chroni ją przed zamarznięciem.