Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Hina
  • Początkujący
2010-04-14T21:56:45+02:00
Oratorium - Forma muzyczna wokalno - instrumentalna zbliżona do opery,lecz bez akcji scenicznej .Wykonywane jest na estradzie scenicznej ,lub w kościołach.W oratorium biorą udział soliści, chór i orkiestra. Epickie fragmenty recytuje narrator (testo, historicus), czasem rolę tę przejmuje chór.W oratoriach najbardziej widoczną cechą jest wpływ opery na tę formę. Niemal wszystkie składają się z trzech części podzielonych na wzór opery na akty i sceny.

Opera - Sceniczne dzieło instrumentalno-wokalne.Muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto) .Opera zazwyczaj składa się z 4 aktów,które podzielone są na sceny.Nie ma w niej narratora.

Pasja - Obecnie wokalno-instrumentalne dzieło muzyczne . Była to część chorałów gregoriańskich . Tematem jest męka i śmierć Jezusa Chrystusa . Tak ,jak w oratorium,występuje w niej narrator.

Kantata - utwór wokalno-instrumentalny, złożony z wielu części w formie arii, recytatywów, duetów, chórów, fragmentów instrumentalnych. W zależności od charakteru tekstu (tematu) rozróżnia się kantatę świecką i religijną.
2 4 2