Odpowiedzi

2010-04-14T21:02:52+02:00
Np.
Powstawanie nowotworów.
Choroby skóry
częste bóle głowy
zatrucia
2010-04-14T21:11:14+02:00
Metale ciężkie mogą powodować wiele chorób zwłaszcza układu krążenia, układu nerkowego, nerek i nowotworowych.Działanie metali ciężkich na organizmy zależy od ich stężenia.

-Cynk w organiźmie odgrywa ważną rolę jako składnik wielu enzymów i hormonów. Gromadzi się w wątrobie, trzustce i na powierzchni czerwonych ciałek krwi. W lecznictwie tlenek cynku stosowany jest jako lek ściągający i bakteriobójczy.

-Miedź – pierwiastek niezbędny dla żywego ustroju, bowiem spełnia ważną rolę w syntezie hemoglobiny.Zatrucia śmiertelne zdarzają się niezmiernie rzadko.

-Mangan – należy do pierwiastków niezbędnych dla żywego ustroju. Spełnia rolę przenośnika tlenu w procesach oksydoredukcyjnych tkanek.

-Kobalt - jest pierwiastkiem niezbędnym do życia ustroju jako czynnik przeciw anemiczny wchodzący w skład cząsteczki witaminy B12.Przy zatruciu przewlekłym obserwuje się opóźnienie wzrostu i wagi ciała oraz powiększenie tarczycy związane z niedoczynnością tego gruczołu.

-Rtęć-Wewnętrznie jest stosowna w niektórych schorzeniach nerek. Ale ze względu na jej znaczną toksyczność obowiązuje ścisłe dawkowanie. Rtęć w stanie ciekłym jest szkodliwa.Powoduje chorobę Minamata.

-Ołów-Wszystkie związki ołowiu są trujące.

-Tal-Związki talu są silnie toksyczne.