Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-27T16:48:49+02:00
Powieść Henryka Sienkiewicza pt. "Potop" jest jednym z arcydzieł polskiej literatury pozytywistycznej. Sienkiewicz przedstawił w niej dwa obrazy Polaków jako narodu.
We fragmencie 1, Kmicic jest w drodze do Częstochowy i podsłuchuje rozmowę Wrzeszczowicza z Lisolą. Wówczas Sienkiewicz ukazajuje nam Polaków bardzo negatywnie. Wrzeszczowicz wypomina im lekceważenie i łamanie prawa. Niepodobnym jest dla niego anarchia panująca w Rzeczypospolitej. Ma tutaj szczególnie na myśli brak dyscypliny wśród szlachty, zrywanie przez nią sejmów, co uniemożliwia funkcjonowanie państwa, oraz ogromne ograniczenia we władzy królewskiej.
Zauważyłem również, że obie opinie są ukazane jako uzasadnione, ale sympatia narratora jest po stronie królowej. Faktem potwierdzającym moje zdanie może być już to, że są to prezentacje z dwóch róznych punktów widzenia : zdrajcy i matki narodu ( królowej ).
Moim zdaniem trudno jest ocenić obraz Polaków kreowany przez Sienkiewicza w "Potopie", głównie dlatego iż jest on niezwykle złożony i przedstawia naród podczas załamania i klęski oraz podczas podniesienia się i ostatecznego tryumfu. Sądzę, że Sienkiewicz z całego serca pragnął ukazać XIX-wiecznym Polakom siłę narodu Polskiego wobec wszelkich zagrożeń. Chciał wzbudzić w nich wiarę w potęgę swojej ojczyzny i ludzi oraz w możliwość daleko idących zmian zmierzających ku odzyskaniu wolności.

Liczę na naj.... :-)