Odpowiedzi

2010-04-15T09:19:57+02:00
Przykład antagonistycznego oddziaływania osobników jednej populacji na inną. Drapieżnictwo polega na chwytaniu, zabijaniu i zjadaniu ofiary. Przystosowania zwierząt do takiego sposobu odżywiania przejawiają się posiadaniem ostrych pazurów, kłów, a u ptaków mocnych, zakrzywionych dziobów. Zlokalizowanie ofiary ułatwia doskonały wzrok i węch. Drapieżcą (drapieżnikiem) jest np. kot, wilk, orzeł.
1 1 1
2010-04-15T09:40:28+02:00
Drapieżnictwo polega na tym,że osobniki jednego gatunku chwytają,zabijają i zjadają przedstawicieli drugiego gatunku.Jest ono widoczne głównie u zwierząt,które mają kły,pazury,dzioby,dobrze rozwinięte zmysły i budowę pozwalającą na szybkie poruszanie się(pantera,ryś,orzeł,sokół).
Do drapieżników roślinnych zaliczamy min.rosiczkę,muchołówkę,dzbanecznik.
Formą drapieżnictwa jest KONKURENCJA-w której organizmy rywalizują ze sobą o zasoby środowiska np.światło,pokarm.Konkurują ze sobą organizmy,które żyją w tej samej niszy ekologicznej:jastrząb i sokół polują na te same zwierzęta,drzewa w lesie konkurują o światło.
Również formą drapieżnictwa jest pasożytnictwo,które polega na tym,że jedna populacja żyje kosztem drugiej,czerpiąc z niej przez długi czas pokarm.
Pasożyty zewnętrzne to komar,pchła,świerzbowiec,huba,kanianka.
Pasożyty wewnętrzne to włosień,owsik,glista ludzka,motylica wątrobowa.
Organizmy na których pasożytują pasożyty nazywamy żywicielami.
1 5 1