Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T11:21:26+02:00
Genetyka ma wielkie znaczenie dla człowieka.
1) w medycynie i przemyśle farmaceutycznym
Już dziś identyfikacja markerów genetycznych jest elementem nowoczesnej diagnostyki chorób neurologicznych, układu krążenia, zaburzeń rozwoju, chorób nowotworowych. Przykładem może być diagnostyka molekularna mukowiscydozy, choroby genetycznej najczęściej występującej w populacji europejskiej. Szacuje się, że do końca 2002 roku wprowadzono co najmniej 400 testów genetycznych wykorzystywanych w specjalistycznej praktyce medycznej. Niewątpliwym sukcesem genetyki medycznej jest sklonowanie i poznanie ponad 1000 genów.

Zastosowanie genetyki w leczeniu cukrzycy:
Osoby chore na cukrzycę, czyli diabetycy, muszą codziennie otrzymywać odpowiednią dawkę insuliny – hormonu, którego nie produkuje ich trzustka. Do tej pory(częściowo nadal) insulinę otrzymywano z trzustek wołowych i wieprzowych oddzielanych w rzeźniach. Oczyszczanie insuliny bydlęcej jest jednak bardzo pracochłonne i mało wydajne, a także różni się nieco od składu insuliny ludzkiej.
Genetycy wyizolowali gen insuliny z DNA człowieka i odpowiednimi metodami wprowadzili go do komórek bakterii. Otrzymali w ten sposób bakterie, produkujące ludzką insulinę. Takie genetycznie zmienione drobnoustroje, produkujące czystą insulinę, łatwo się hoduje i namnaża. Takie leki i szczepionki nie powodują skutków ubocznych. Jako przykład można podać również: hormon wzrostu, czynnik krzepnięcia krwi, szczepionki wirusowe i bakteryjne.
Genetyka ma również zastosowanie w :
2) w rolnictwie
* owoce bezpestkowe
* nie psujące się warzywa i owoce
* większe plony
* rośliny odporne na szkodniki
* zwierzęta hodowlane o pożądanych cechach

Inżynieria genetyczna:
Współcześnie pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim najnowsze techniki bezpośredniego manipulowania materiałami genetycznymi . Umożliwia wyizolowanie genów z danego organizmu , sklonowanie ich, analizę, serwencji i ich modyfikowanie.1 5 1