Odpowiedzi

2010-04-15T12:12:11+02:00
Staś tarkowski jest głównym bohaterem w powieści 'pustyni i w puszczy', który jest godny miana bohatera.
Pochodził z Polski, jego ojciec był inżynierem Kampanii Kanału Sueskiego. Staś miał czternaście lat i przyjaźnił się z Nel, córką kolegi ojca - pana Ravlinsona.
Chłopiec wyróżniał się wśród swych rówieśników wzrostem i siłą. Uwagę zwracała jego wysportowana sylwetka. Niebieskie oczy i jasnoblond włosy kontrastowały z opaloną cerą.
Staś posiadał wiele umiejętności, a natura obdarzyła go wybitnymi zdolnościami. Doskonale radził sobie ze strzelbą - zawsze rrafiał do celu. Cieszył się sławą jednego z najlepszych pływaków w Port-Saidzie. Świetnie jeździł konno. Ponadto łatwo przyswajał sobie wszelkie wiadomości, szczególnie z biologii i geografii. Biegle władał językiem angielskim, francuskim i polskim. Znał również arabski i kilka narzeczy afrykańskich.
Bohater budzi nasz podziw swym postępowaniem i cechami charakteru. Przyjaźnie odnosił się do ludzi bez względu na rasę i pochodzenie. Wyzwolił Kalego i Meę z rąk prześladowców. Traktował ich jak swych przyjaciół. Świadczy to o jego życzliwości i szczerości. Cechowała go również troskliwość i opiekuńczość. Udowodnił to w czasie wędrówki przez pustynię i puszczę. Opiekował się Nel i zawsze myślał o jej bezpieczeństwie. Był dla niej dobry, serdeczny i umiał ją pocieszyc. Zchwycił nas niezwykłą szlachetnością. Często musiał odmówić sobie jedzenia na rzecz Nel. Ostatni łyk wody oddał dziewczynce. Własnym ciałem osłonił ją przed uderzeniem Gebhra. Dzięki wytrwałości doskonale znosił trudy podróży.
Staś to chłopiec bardzo pomysłowy i zaradny. Wysyłał latawce z wiadomością o położeniu jego i Nel, uwolnił słonia. Radził sobie ze wszystkimi trudnościami i niebezpieczeństwami. Pomocna mu w tym była jego praktyczność. Żaden chłopiec w jego wieku nie wykazał się takim bohaterstwem, odwagą i dzielnością. Zabił swych prześladowców. Nie lękał się potężnego Mahdiego. Sam w nocy poszedł po lekarstwo dla Nel.
Staś mił dwie małe wady - był trochę zarozumiały i chełpliwy. Jednak trudy podróży i przeżycia zatarły je. Pozostały i umocniły się tylko te dobre strony charakteru.
  • Użytkownik Zadane
2010-04-15T12:12:39+02:00
Stanisław Tarkowski, urodził się, wychował i doszedł do 14 roku życia w Port – Saidzie. Wyznawał wiarę chraścijańską.
był wysoki i silny.z początku książki staś wydawał się zarozumiały.
Ubierał się modnie.Był 14-letnim chłopcemCechy charakteru głównego bohatera powieści to uczciwość, dobro i odwaga.Ja uważam ze stas był dobrym chłopcem