Odpowiedzi

2010-04-15T13:53:52+02:00
KRWOTOK Z NOSA:
1. Posadź ratowanego z głową lekko pochyloną do przodu. Nie odchylaj głowy do tyłu ponieważ powoduje to spływanie krwi do tchawicy lub gardła może to spowodować np. zakrztuszenie lub błędną interpretacje wyników przez lekarzy przy dalszym badaniu. Poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila.
2. Poinformować poszkodowanego aby oddychał ustami,
3. Połóż na karku zimy okład np. nasączony zimną wodą ręcznik lub owinięte w ściereczkę kostki lodu. Zimno spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych i zmniejszy się krwotok.
4. Daj poszkodowanemu gazik lub chusteczkę którą ma przyłożyć sobie do nosa.

ZŁAMANIE PRZEDRAMIENIA :
Przy złamaniach kości kończyny górnej najprostszym sposobem unieruchomienia jest przybandażowanie jej, zgiętej w stawie łokciowym, do tułowia. Po urazie dłoni, nadgarstka czy przedramienia wystarczające jest oparcie ręki na chuście trójkątnej zawiązanej na szyi. Niezależnie od rodzaju opatrunku, opuszki palców zawsze powinny być widoczne.

ZŁAmanie otwarte ręki:

Ranę zabezpieczamy gazą jałową i bandażujemy
Bandażem przymocowujemy szynę do przedramienia - dzięki szynie piankowej unieruchamiamy złamaną kość i dwa sąsiadujące z nią stawy
Pod palce złamanej ręki podkładamy zwinięty bandaż; palców nie bandażujemy, aby, dotykając ich, sprawdzać temperaturę i czucie w dłoni
Usztywnione przedramię podwieszamy na temblaku, np. za pomocą chusty trójkątnej


3. Usztywniamy zabandażowane przedramię szyną piankową, którą podkładamy pod całą rękę

CIALO OBCE W OKU
-posadzić osobę w dobrze oświetlonym miejscu, głowę skierować w stronę światła
- nałożyć powiekę górną na dolną
- jeżeli ciało obce znajduje się pod dolną powieką – delikatnie odciągnąć powiekę i rogiem sterylnego gazika lub czystej chusteczki starać się wysunąć je na zewnątrz
- delikatnie rozchylić powieki i przepłukać oko ciepłą wodą, ew. zanurzyć oko w napełnionej po brzegi szklance lub kieliszku i intensywnie mrugać
- nie trzeć oka!
- jeśli ciało obce utknęło głębiej lub biło się w gałkę lub powiekę – należy jak najszybciej udać się do okulisty

2 5 2
2010-04-15T13:54:06+02:00
1 krwotoków

W przypadku nacięcia, przebicia żył tętniczych kończyn górnych i dolnych należy je podnieść do góry. Na ranę przyłożyć wyjałowiony opatrunek i mocno przyciskać przez 4 - 5 minut. Nie należy dotykać rany palcami. Kiedy krwawienie nie ustaje, czynność należy powtórzyć. Krwotok możemy próbować powstrzymać stosując ucisk palcami tętnicy lub żyły pomiędzy miejscem zranienia a sercem. W przypadku krwotoku z nosa poszkodowanego należy położyć lub posadzić, odchylić mu lekko głowę ku tyłowi, nałożyć okład z zimnej wody. Można włożyć do nosa kawałek wyjałowionej waty i jednocześnie uciskać nos palcami. Watę umoczyć w wodzie utlenionej. Krwotoki z ran twarzy wstrzymuje się przyciskając tętnicę szczękową do dolnego brzegu dolnej szczęki.
Krwotok z czoła i skroni wstrzymuje się poprzez przyciskanie tętnicy skroniowej z przodu ucha. Krwawienie z dużych ran głowy wstrzymuje się przyciskając tętnicę do kręgów szyi, a z dołu pachowego przyciskając tętnicę podobojczykową do kości w dole nadobojczykowym. Na przedramieniu przyciska się tętnicę ramieniową, pośrodku ramienia od strony wewnętrznej. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym z uszkodzonymi tętnicami należy niezwłocznie powiadomić Pogotowie Ratunkowe, by umożliwić udzielenie niezbędnej dalszej pomocy lekarskiej. W przypadku krwotoku z dróg rodnych, chorą położyć na brzuch, nałożyć zimny okład na podbrzusze i przewieźć do szpitala.

Pamiętaj:

* nie wyjmuj ciał obcych z rany,
* nie kładź waty na otwartą ranę.

3 , 2 Złamania kości: dzielimy na zamknięte i otwarte

Złamanie kości czaszki: na skutek upadku na głowę lub uderzenia w głowę. Objawy: poszkodowany jest nieprzytomny, krwawi z uszu i ust. Postępowanie: zimny okład na głowę, zapewnić spokój i skierować do szpitala. Złamanie kręgosłupa – silny ból w kręgosłupie, sztywność karku lub w stopach. Nie przemieszczać chorego. Wezwać pomoc instytucjonalną. Złamanie i zwichnięcie obojczyka objawia się bólem i znacznym obrzękiem w okolicach obojczyka. Włożyć do dołu pachowego zwitek waty, zgiąć rękę pod kątem prostym, zawiesić na temblaku zrobionym z chustki i na uszkodzone miejsce nałożyć zimny okład.

Złamanie żeber: objawia się silnym bólem przy oddychaniu, kaszlu, kichaniu i przy ruchach. Mocno obandażować klatkę piersiową lub dobrze ściągnąć ręcznikiem podczas wydechu.
W przypadku stłuczenia lub zwichnięcia stosować zimne okłady z wody i mocno zabandażować. Miejsca stłuczonego nie jodynować, rozcierać lub smarować maściami.

Złamania kończyn: w przypadku ręki należy ją unieruchomić za pomocą deski lub szyny tak, aby dwa sąsiadujące stawy uległy unieruchomieniu, zawiesić na temblaku i przymocować do tułowia.

Złamanie i zwichnięcie palców u rąk: należy przymocować deseczkę na szerokość dłoni, zabandażować. Długość deseczki powinna być od końca palców do przedramienia.

Złamanie kończyn dolnych: należy unieruchomić na desce od długości pięty, by zachodziła poza miednicę, i przymocować do tułowia.

Pamiętaj:

* nie zmieniaj ułożenia kończyny,
* nie próbuj nastawiać złamania,
* unieruchom kończynę w jej aktualnym położeniu,
* przy złamaniu otwartym nie dotykaj wystających odłamów kostnych – łatwo ulegają zakażeniu.

4 CIALO OBCE

1. Nie wyciagaj ciala obcego z oka.
2. Wezwij pogotowie ratunkowe!!!
3. Zadbaj o wlasne bezpieczenstwo zalóz rekawiczki
4. W oczekiwaniu na pogotowie zabezpiecz przedmiot, aby nie wypad z rany. Pozostajacy przedmiot w ranie jest takim "korkiem", który ogranicza krwawienie. Aby zabezpieczyc przedmiot nalezy wziac dwa zwykle bandaze zblizonych rozmiarów wyciagnac z opakowania i bez rozwijania przylozyc po obu stronach przedmiotu i za pomoca plastrów lub bandaza przymocowac do skóry tak aby przedmiot sie nie poruszal i nie wypad.
5. Pozostan z poszkodowanym i nie pozwól mu sie ruszac.
6. Czekaj na ekipe pogotowia.
1 1 1
2010-04-15T13:58:19+02:00

1.KRWOTOK Z NOSA
-.Posadź ratowanego z głową lekko pochyloną do przodu. Nie odchylaj głowy do tyłu ponieważ powoduje to spływanie krwi do tchawicy lub gardła może to spowodować np. zakrztuszenie lub błędną interpretacje wyników przez lekarzy przy dalszym badaniu. Poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila.
-.Poinformować poszkodowanego aby oddychał ustami,
-.Połóż na karku zimy okład np. nasączony zimną wodą ręcznik lub owinięte w ściereczkę kostki lodu. Zimno spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych i zmniejszy się krwotok.
-.Daj poszkodowanemu gazik lub chusteczkę którą ma przyłożyć sobie do nosa.


1 1 1