Odpowiedzi

2010-04-15T14:44:15+02:00
Zenek Wójcik to tytułowa postać powieści Ireny Jurgiewiczowej pt. ,,Ten Obcy". Chłopiec miał około 16 lat. Mieszkał razem z ojcem alkoholikiem we Wrocławiu. Jego mama zmarła. Zenek był bity przez ojca, dlatego uciekł z domu.
Obcy posiadał wysportowana sylwetkę, był wysoki, mądry. Miał chude policzki, szeroko rozłożone ładne brwi, ciemne włosy. Ubrany był w zniszczoną wiatrówkę i drelihowe spodnie, które były wymięte i pociemniałe od wilgoci. Był brudny.
Zenek był dojrzałym psychicznie chłopcem, mądrym, samodzielnym, odpowiedzialnym i radzącym sobie w trudnych sytuacjach. Był dobry, z zagrożeniem swojego życia uratował życie dziecka. Był też uparty (nie chciał pójść z chorą nogą do doktora Zalewskiego). Wstydził się brać od innych pomocy (gdy przyjaciele przynosili mu kanapki, on nie chciał ich jeść, mimo, że był głodny), jak i tego, że był brudny, nieporządny. Był skryty (na początku nic nie chciał o sobie powiedzieć), wytrwały w bólu (nie narzekał na bolącą nogę). Był dla Julka auturytetem i przykładem. Opiekował się Dunajem.
Julek był zachwycony postawą Zenka, chciał, aby jak najdłużej został na wyspie, a nawet na zawsze. Uważał on, że Zenon jest świetny pod każdym względem. Marian jednak trzyma dystans do Zenka, ponieważ dowiedział się, że kradnie. Jednakże mimo wszystko chciał mu pomóc w odnalezieniu wujka.Ula wiedziała, że kradzież jabłek była spowodowana brakiem pieniędzy, jedzenia i zwyczajnym głodem. Była w nim zakochana, współczuła mu, dobrze go rozumiała i dlatego chciała mu pomóc. Pestka uważała go za świetnego chłopca - w sam raz dla niej - i chciała by ja bardziej lubił od Uli.
Uważam, że Zenek był bardzo dobrym przykładem odwagi, samodzielności, zręczności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i dlatego jego postawa mi się podoba. Jest dla mnie wzorem do naśladowania. Wiele pozytywnych rzeczy można się od niego nauczyć.

Licze na naj:)
2010-04-15T14:46:52+02:00
Zenek Wójcik był :

odważny - nie bał sie samemu podrózować po ucieczce z domu

Bohaterski - uratował dziecko jadące wtedy w wozie

Skryty - był skryty w sobie nie chciał wyjawic swojego imienia dokąd idzie gdzie mieszkał i dlaczego uciekł z domu
uparcie dazy do celu - cały czas chciał dotrzec do swojego wuja
2010-04-15T14:56:23+02:00
Chciałabym opisać Zenka Wójcika, głównego bohatera książki Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy"
Chłopak pochodzi z Wrocławia. Ucieka z domu w poszukiwaniu swojego wuja Antoniego. Jego matka nie żyje ojciec jest alkoholikiem i nie zajmuje się synem. Ma około szesnastu lat i jest jedynakiem. Wyróżnia się szarawą cerą, ciemnymi włosami i gęstymi brwiami. Wysoki, silnie zbudowany oraz szczupły to jedne z cech bohatera. Zenek został ranny w nogę, którą owijał w brudne szmaty. Ubrany w zniszczoną wiatrówkę i drelichowe spodnie. Najbardziej w Wójciku podoba mi się jego odwaga. Nie namyślając się ani chwili, rzucił się na ratunek dziecku. Niestety zdarzało mu się kraść jabłka i pieniądze. Jednak najgorsze jest to , że namawiał innych do złych uczynków. Charakteryzuje się małomównością i skrytością, ponieważ wiele czasu opłynęło zanim chłopak otworzy się i nabrał zaufania do przyjaciół. Jest szalenie zakochany w Uli Zalewskiej. Lubi zwierzęta , to on obronił Dunaja. Odznaczał się upartością , ponieważ nie chciał pójść do szpitala chociaż jego noga nie wyglądała najlepiej.
Myślę, że Zenek jest pozytywną postacią. Można się od niego nauczyć odwagi i wytrwałości.

pozdrawiam : ) licze na naj.. ; *