Odpowiedzi

2009-11-05T09:11:20+01:00
Zolwie blotne(skrotoszyjne),jaszczurka zyworodna,jaszczurka zwinka,jaszczurka zielona,zaskroniec zwyczajny,zmija zygzakowata,padalec,waz eskulapa,gniewosz
46 3 46
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T11:17:20+01:00
1. Żółw błotny - Brzuszna część pancerza samców jest zwykle czarna, u samic zaś brązowa, żółtawa lub ciemna z jasnymi plamkami. Jego mocne nogi są wiosłowato spłaszczone i zakończone ostrymi pazurami, a palce połączone krótką błoną pławną.

2. Padalec zwyczajny - Beznoga jaszczurka. Podobnie jak u innych jaszczurek, w sytuacji zagrożenia, ogon zostaje odrzucony. Samiec ma jasnoszary kolor podbrzusza, a samica ma czarny lub ciemnoszary spód ciała.

3. Zaskroniec zwyczajny - Po obu stronach tylnej części głowy występują jaskrawo-żółte, pomarańczowo-żółte bądź zielonkawo-żółte plamy, z tyłu odgraniczone ciemniejszą obwódką. Poza ucieczką, jego jedyną bronią jest wyrzucanie z kloaki cuchnącej cieczy, którą uwalnia na ogół podczas chwytania węża.

4. Żmija zygzakowata - Znane są trzy podstawowe odmiany barwne żmii zygzakowatej. Pierwsza z nich, to odmiana srebrna bądź popielata, którą charakteryzują się na ogół dorosłe samce. Na ich jasnym grzbiecie jest wówczas wyraźnie zaznaczony ciemniejszy, często czarny zygzak. Samice i młodociane okazy są na ogół brunatne, brązowe, rdzawe w bardzo różnych odcieniach, i w takich przypadkach zygzak na ogół jest nieco słabiej zaznaczony. Trzecią i zarazem najrzadszą jest odmiana czarna, u której zygzak w ogóle nie jest zaznaczony.

5. Wąż Eskulapa - Ubarwienie bywa od oliwkowego do brązowego, rzadziej do prawie czarnego. Za głową występują dwie jasnożółtawe plamy, wyraźne tylko u osobników młodych. Brzuch jest żółtawy.

6. Gniewosz plamisty - Brzuszna powierzchnia ciała u samic ciemno-szara, nakrapiana czarnymi kropkami i plamkami, u samców pomarańczowa, ceglasto-czerwona również z ciemnymi nakrapianiami. Okrągła źrenica, przez którą przechodzi ciemna linia (jakby opaska na oczach).

7. Jaszczurka zielona - Samice są szarozielone mają nieregularne ciemne plamki z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Samce mają kolor jak trawa, nie mają plam, a jeżeli już mają to bardzo dużo czarnych.

8. Jaszczurka żyworodna - Wzdłuż grzbietu biegną 2 jasnożółte lub białawe linie. Jajożyworodna,

9. Żółw czerwonolicy - Miękkie części ciała są zielone w jasne kremowo-białe pasy. symetrycznie ukształtowany pancerz z szerokim, owalnym karapaksem, u młodych osobników o barwie od jasnej do ciemnej zieleni. Na głowie za oczami po obu stronach ciągną się pomarańczowe grube pasy, także na czubku głowy może wystąpić kilka małych pomarańczowych plamek.


Może sie przyda ;)))
65 4 65