Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T16:57:22+02:00
37-letni górnik zginął w kopalni "Murcki-Staszic"
Czwartek, 15 kwietnia (14:51)
37-letni górnik - maszynista lokomotywy podziemnej kolejki - zginął w czwartek wczesnym popołudniem 500 m pod ziemią w kopalni "Murcki-Staszic" w Katowicach - podał Katowicki Holding Węglowy (KHW), do którego należy kopalnia.

- Maszynista lokomotywy w czasie jazdy uderzył głową o zewnętrzny element, doznając urazu głowy. Próby reanimacji nie powiodły się - powiedział Wojciech Jaros z KHW.

To dziewiąta w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim górnictwie, piąta w kopalniach węgla kamiennego.

Zmarły górnik był doświadczonym pracownikiem - w kopalni pracował 19 lat. Miał żonę, osierocił dwoje dzieci.

Do wypadku doszło w kopalni "Staszic" - przed niedawnym połączeniem z kopalnią "Murcki" był to samodzielny zakład. Obecnie obie kopalnie działają pod jednym szyldem.

Okoliczności wypadku wyjaśnia nadzór górniczy. Z jego analiz wynika, że wypadki z udziałem urządzeń transportowych należą do tych, które najczęściej powodują śmierć lub ciężkie obrażenia pracowników górnictwa.

Postępowanie ma wyjaśnić, dlaczego maszynista wychylił się z lokomotywy. Przyczyną mogła być np. nieuwaga lub naruszenie procedur. Jednak na razie są to tylko hipotezy.

To kolejny w ostatnich dniach śmiertelny wypadek w górnictwie. W miniony wtorek w kopalni "Ziemowit" w Lędzinach, 650 m pod ziemią, zginął 37-letni górnik, który wpadł na trasę przenośnika pracującego przy ścianie wydobywczej. Zginął na miejscu. Do tamtego wypadku doszło na godzinę przed tym, gdy w innej śląskiej kopalni - Siltech w Zabrzu - szczęśliwie kończyła się akcja ratownicza. Sześciu górników spędziło tam ponad 14 godzin, uwięzionych w zawalonym chodniku.

W tym roku, do końca marca, w górnictwie doszło do 890 różnych wypadków, z czego 672 w kopalniach węgla kamiennego, a 177 w kopalniach rud miedzi. Dziewięciu górników zginęło: pięciu w kopalniach węgla kamiennego, trzech w kopalniach rud miedzi, jeden w górnictwie nafty i gazu. 12 osób zostało ciężko rannych.

Według danych WUG, w całym ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 rozmaitych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.

Papież: Konieczna jest pokuta Kościoła
1 godz. 38 minut temu Więcej na temat: Benedykt XVI
Benedykt XVI powiedział, że konieczna jest pokuta Kościoła w obliczu obecnych "ataków". W ten sposób nawiązał do skandalu pedofilii wśród księży.
Benedykt XVI


Zwracając się podczas mszy do członków Papieskiej Komisji Biblijnej papież zauważył:- My, chrześcijanie, także w ostatnich czasach, często unikaliśmy słowa: "pokuta", teraz jednak w obliczu ataków świata, które mówią nam o naszych grzechach, widzimy, że możliwość dokonania pokuty jest łaską".

- Widzimy, jak niezbędne jest dokonanie pokuty - stwierdził Benedykt XVI w homilii podczas mszy, odprawionej w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie.


24 ofiary śmiertelne wybuchów w Rangunie
Czwartek, 15 kwietnia (12:45)
Co najmniej 24 osoby zginęły w trzech eksplozjach, które wstrząsnęły dawną stolicą Birmy Rangunem - poinformowały źródła szpitalne.

W Birmie trwa święto Thingyan - trzydniowy festiwal wody, po którym rozpoczyna się Nowy Rok.

Zakaz noszenia broni, sprzedaży i picia alkoholu
Czwartek, 15 kwietnia (13:21) Więcej na temat: Lech Kaczyński nie żyje
W sobotę w Warszawie i w niedzielę w Krakowie będzie obowiązywać zakaz noszenia broni - takie rozporządzenie podpisał już szef MSWIA - informują źródła zbliżone do resortu.

Zgodnie z regulacją, zakaz ma być wprowadzony czasowo - 17 kwietnia w Warszawie, gdzie mają odbywać się uroczystości żałobne za ofiary sobotniej katastrofy lotniczej i 18 kwietnia w Krakowie, gdzie na Wawelu zostanie pochowana para prezydencka.

Broń będą mogli mieć przy sobie jedynie funkcjonariusze publiczni - m.in. policji, BOR, Straży Granicznej. Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

W te dni ma być również wprowadzony zakaz sprzedaży i picia alkoholu.

Podobne rozwiązania były już wprowadzane wcześniej m.in. podczas Szczytu Gospodarczego w Warszawie w 2004 r. i wizyt papieskich.

W sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób - para prezydencka i przedstawiciele elit.