Odpowiedzi

2009-11-05T13:47:16+01:00
Zarówno Grecy jak i Rzymianie wyobrażali sobie bogów jako istoty nadprzyrodzone. Bóg był podobny do człowieka ale miał nadprzyrodzone zdolności. Wśród bóstw panowała hierarchia. Bogowie rzymscy to odpowiedniki greckich np. Zeus-Jowisz, Posejdon-Neptun.
55 4 55
2009-11-05T13:59:14+01:00
Grecy wyobrażali sobie, że bogowie z wyglądu i charakteru przypominają ludzi. Przypisywali im więc ludzkie cechy takie jak zawiść czy kłótliwość. Bogowie byli jednak nieśmiertelni, wiecznie młodzi i potrafili przewidywać przyszłość. Niektórych uważano za potężniejszych od innych. Wyobrażano sobie, że mieszkają oni na na niedostępnym szczycie Olimpu, u boku Zeusa, władcy wszystkich bogów. Wielką władzę posiadał też Hades, brat Zeusa, uważany za pana podziemnego świata zmarłych. Wszyscy Grecy czcili tych samych bogów, ale mieszkańcy każdego miasta mieli też swoje ulubione bóstwo. Wierzyli, że ten boski opiekun dba o ich pomyślność i bezpieczeństwo.

__________________________________________________


Rzymianie uważali się za ludzi bardzo pobożnych. Wierzyli, że świat jest wspólnym państwem bogów i ludzi. Według nich bogowie byli jednak potężniejsi od ludzi i rozgniewani mogli być bardzo niebezpieczni.
74 4 74