Odpowiedzi

2012-03-02T13:19:50+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

W "Dzienniku Polskim z dnia 18.X.1849 r  w nekrologu  C. K. Norwid o F. Chopinie napisał:

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata”.

 

 

„Rodem Warszawianin..”


W młodości F. Chopin był związany bardzo mocno z Warszawą, ponieważ juz w tym samym roku, kiedy urodził się Fryderyk, jesienią, rodzina Chopina przeniosła się do tego miasta. W latach 1818 – 1819 grywał jako „cudowne dziecko” w salonach warszawskich. W roku 1826, po ukończeniu Liceum Warszawskiego, zapisał się na I rok Szkoły Głównej kierowanej przez Józefa Elsnera, u którego się uczył. 

 

„… sercem Polak…”

 

Najważniejszymi wartościami były dla niego dom rodzinny i kraj, co często podkreślał w swoich listach. Te tęsknoty przekładał na przepiękną, subtelną, wzruszającą, niezależnie od tego, czy były to wielkie kompozycje, czy też np. etiudy, z których uczynił małe arcydzieła. W każdym utworze łączył bogate treści emocjonalne z doskonałością formy, często czerpiąc inspiracje z polskiego folkloru.

F. Chopin głęboko przeżywał tragedię swego narodu. Odzwierciedlenie tego znajdujemy nie tylko w jego listach, ale i w muzyce, która wykazywała coraz silniejsze akcenty protestu, rozpaczy i tęsknoty.

 

„…a talentem świata obywatel”.


 Fryderyk Chopin to najwybitniejszy kompozytor polski, pianista, twórca stylu narodowego, jeden z najbardziej znanych kompozytorów na przestrzeni dziejów. W historii muzyki Chopin pozostał wielkim, fascynującym artystą, który narodowe walory muzyki przeniósł na najrozmaitsze formy i gatunki w sposób na tyle dyskretny, by uczynić je trwałą wartością dla całej ludzkości. Geniusz tego kompozytora zdominował twórczość wielu kompozytorów, również polskich – rówieśników Chopina, a także artystów starszej i młodszej generacji. Twórczość Chopina wywarła istotny wpływ na inne rodzaje muzyki fortepianowej twórców późniejszych, ponieważ stała się bogatym źródłem wielu informacji.
 

Pozdrawiam.

10 4 10