Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T20:29:16+02:00
Legwany morskie,zamieszkują wybrzeża wysp Galapagos,są jedynymi jaszczurkami lubiącymi przebywać w morzu.Ich przysmakiem jest morszczyn,który rośnie na skałach.Długość ciała około 130 cm, z czego na ogon przypada około 80 cm.
Masa ciała do 1,5 kg.Spędzają czas na wygrzewaniu się w słońcu.w skupiskach do 4.500 osobników przez milę, tak gęsto, że trudno jest znaleźć między nimi wolny kawałek lądu, by postawić stopę.W porze godowej samce bronią swoich terytoriów na lądzie, gdzie kopulują z samicami. Samice składają jaja do wykopanych jam. Wylęgłe młode są czarne i z czasem, w miarę dojrzewania, nabierają kolory dorosłych osobników.

Wąż Eskulapa,dusi swoje ofiary,a potem je połyka.Połknięcie dużej zapewnia sytość nawet przez kilka miesięcy.Odżywia się myszami, małymi ssakami, jaszczurkami, jajami, pisklętami, małymi ptakami oraz małymi wężami. Czasem zjada też młode bezkręgowce. Nie jest jadowity.Gatunek pod ochroną.W Polsce występuje w Bieszczadach, również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz według niesprawdzonych danych nad Popradem.
1 5 1