Odpowiedzi

2010-04-15T18:29:39+02:00
Sławomir Mrożek - "Wina i kara"

Streszczenie:
Pewnie mały chłopiec , jak każdy człowiek, miał swego anioła stróża. Jednak malec był wyjątkowo nieposłuszny. Chłopiec nie odmawiał modlitwy, garbił sie, wyjadał konfitury, biegał, nie słuchał sie rodziców, brnął od jednego zła do drugiego. Swoim zachowaniem chłopczyk sprawiał wielki zawód aniołowi, który był wobec tego wszystkiego bezsilny. Jednak pewnego dnia anioł postanowił, że musi z tym skończyć i zastosuje radyklane kary wobec chłopca, dlatego też zaczął używać przemocy fizycznej.Tak więc anioł z miłości do Prawa przekroczył Prawo. Na poczatku jego pomysł okazał się bardzo efektywny w skutkach. Chłopiec modlił się, słuchał rodziców, uwazał na siebie. Anioł był zachwycony tymi efektami i w bardzo krótkim czasie odkrył, że swoje działania może udoskonalić. Tak więć za każdy występek chłopcowi groziła inna kara. Czasami nawet karał chłopca bez powodu. Malec bojąc się kar, zmienił się na lepsze. Chłopiec nie biegał, dojadał obiady, co z kolei doprowadziło do tego, że bardzo utył. Zmienił sie także wewnętrznie. Zaczął interesowac sie chemią. Ojciec ciesząc się z jego zmiany, sprawił mu nawet warsztat, gdzie chłopiec mógł wytrwale pracować. Pewnej nocy nad miastem trysnął słup ognia i głośny huk rozbiegł sie po okolicy. To dom małego chłopca wyleciał w powietrze, wysadzony mina zbudowana przez chłopca. Chłopiec wyruszył do Ameryki Południowej, a za nim anioł, by znowu go ukarać.

Problematyka:
W utworze zostaje ukazane odwrócenie wartości moralnych, co oczywiście ma związek z dwiema wojnami, zwłaszcza z czasem apokalipsy spełnionej, jak określono II wojnę światową oraz katastrofę totalitaryzmu. Zmieniły one już na zawsze oblicze świata i człowieka, który przekonał się dobitnie, ze rozwój cywilizacji nie idzie w parze z rozwojem etycznym oraz że w każdym z nas drzemie prawdziwa bestia.

Groteska i absurd:
W utworze S.Mrożka w sposób groteskowy i absurdalny zostaje przedstawiona postać anioła i jego postepowanie. Oczywistym jest, że anioł stróz jest istotą duchową, wolną od grzechu, która powinna nas strzec i bronić od grzechu. W utworze "Wina i kara" widzimy zas anioła charakteryzujacego całkowicie przeciwstawnymi cechami. Dopuszcza się przemocy, a tym samym łamie prawo i popełnia grzech Dlatego też moża powiedzieć, że został on przedstawiony w sposób karykaturalny, groteskowy, absurdalny.
12 3 12