Odpowiedzi

2010-04-15T20:23:15+02:00
Silnik komutatorowy - silnik prądu stałego, a w niektórych wykonaniach także prądu zmiennego. Silnik ma wirnik z uzwojeniami, do których prąd doprowadzany jest przez komutator, po którym ślizgają się szczotki węglowe.

Silniki komutatorowe zwane szczotkowymi mają duży moment rozruchowy, do którego nie potrzebują kondensatora tak jak jest to w silniku indukcyjnym jednofazowym. Silniki małe osiągają do 10000 obrotów na minutę, większe np. w odkurzaczu rozpędzają się do 25000 obrotów.

Silniki komutatorowe stosowane są w małych modelach latających, mikserach, młynkach, odkurzaczach różnego typu elektroszczotkach, niedużych elektronarzędziach. Budowa prostego silnika komutatorowego znajdującego się w odkurzaczu, idąc od tyłu:

* obudowa stojana tylna wraz ze szczotkotrzymaczem,
* wirnik komutatorowy,
* stojan,
* obudowa stojanu przednia zawierająca łożysko

Silnik indukcyjny (elektryczny) urządzenie zmieniające energię elektryczną w energię mechaniczną. zasada ich działania wykorzystuje fakt, że na prąd elektryczny przepływający przez cewkę indukcyjną w polu magnetycznym działają siły, które można wykorzystać do obracania cewki.
Zaletą tego rodzaju silnika jest to, że prąd nie musi być dostarczany do ruchomej części przez komutator
4 4 4