Odpowiedzi

2010-04-15T19:00:35+02:00
Indie

Położone w południowej części Azji Indie, są krajem niezwykle często odwiedzanym przez podróżnych chcących zgłębić przede wszystkim duchowość tego kraju.

Geografia Indii
Na północnym zachodzie Indie graniczą z Pakistanem, na północy z Chinami i Nepalem, na północnym wschodzie z Bhutanem, Myanmar oraz Bangladeszem. Południowy wschód otoczony jest wodami Zatoki Bengalskiej, zaś południowy zachód - wodami Morza Arabskiego.
To kraj niezwykłych kontrastów. Samo ukształtowanie terenu jest bardzo różnorodne. Północne Indie ciągną się łańcuchem Himalajów z ich najwyższym szczytem Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W Kotlinie Kaszmirskiej skupia się centrum osadnictwa na tych terenach. Kotlina słynie z pięknych, urokliwych jezior oraz źródeł mineralnych, w których temperatura wody dochodzi do do 90°C. Wzdłuż granicy z Chinami znajduje się masyw Karakorum. Jednak aż 70% powierzchni Indii zajmuje Wyżyna Dekan - ciągnąca się przez środkowe i południowe Indie. Od obszarów morskich odgranicza ją pasma górskie Ghatów Zachodnich i Wschodnich. Dorzecze Gangesu i Brahmaputry leży na północy od Wyżyny Dekan na Nizinie Hindustańskiej. Zachód to obszary pustynne.

Klimat Indii
Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej, deszczowej i chłodnej. Pora deszczowa często prowadzi do zagrożenia powodzią. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski (Himalaje i Karakorum). Indie położone są na obszarze aktywnym sejsmicznie, co oznacza częste trzęsienia ziemi.
Indyjska flora i fauna

Krajobraz Indii stanowią głównie lasy. W Ghatach Zachodnich jeszcze niedawno rosły takie drzewa jak palisander indyjski, sandalin oraz drzewo tekowe. Niestety, drzewa te, jako cenne gatunki zostały wycięte i sprzedane. W wysokich Himalajach spotkać można anemony, szarlotki alpejskie oraz goryczki. Pustynne obszary indyjskie, gdzie temperatura nie spada poniżej 50°C porastają różne gatunki akacji oraz jadłoszyn. Fauna indyjska jest bardzo bogata. Niestety charakterystyczne dla tego kraju gatunki jak słonie i tygrysy są zagrożone wyginięciem. Himalaje to środowisko naturalne niedźwiedzia (himalajskiego i brunatnego), świstaków oraz jeleni piżmowców. Najbardziej tajemnicze zwierzę zamieszkujące Indie to irbis, czyli pantera śnieżna. Spotkać tu można również pandę małą, gazele, dzikie psy i szakale, mundżaki, oraz znane z "Księgi dżungli" langusty.

Społeczeństwo Indii
Indie to kraj, który jest drugim najbardziej zaludnionym państwem świata. Ludność skupiona jest głównie w dolinie rzeki Ganges oraz na Nizinie Hindustańskiej. To kraj niezwykle bogaty pod względem etnicznym (40% ludności stanowią Hindusi, 8% Bengalczycy, 8% Telugowie, 7% Marathowie, 7% Tamilowie) oraz pod względem wyznań religijnych (80% ludności stanowią hinduiści, 13% - muzułmanie, 2,3% - chrześcijanie, sikhowie - 1,84%, buddyści - 0,76% i inni). Pierwszym językiem urzędowym jest hindi. Najczęściej jednak można się porozumieć z tutejszą ludnością za pomocą języka angielskiego. Inne języki urzędowe to: bengalski, telugu, marathi, tamilski, urdu, gujarati, malayalam, kannada, oriya, pendżabski, assamski, kaszmirski, sindhi oraz sanskryt. Większa część ludności żyje z rolnictwa. Do dziś jeszcze spotkać się można w Indiach z podziałem kastowym społeczeństwa, choć oficjalnie system ten zniesiono w 1956 r. Podział jednak jest widoczny w miastach, w których tuż obok siebie żyją bogactwo i przepych, znane nam z kina boolywood, oraz wielkie ubóstwo.

Co należy zobaczyć w Indiach?
W Indiach oprócz samej stolicy Delhi warto zobaczyć z pewnością Złotą Świątynię w Amritsarze (głównym mieście Pendżabu). W Agrze koniecznie zwiedzić trzeba Tadż Mahal - symbol Indii, grobowiec powstały w latach 1631-1653 z miłości Szacha Dżahana do zmarłej przy porodzie żony. To niezwykła budowla z pięknego białego marmuru. W Akrze znajduje się również Mauzoleum Akkbara - największego mongolskiego cesarza. Ciekawym miejscem z pewnością jest miasto widmo Fatehpur Sikri oraz muzea i galerie Kalkuty. Miłośnicy przyrody z pewnością zechcą zobaczyć nosorożce w parku narodowym Kaziranga oraz tygrysy w Corbett Tiger. Piękne krajobrazy zachwycają turystów w Garhwal i Kumaon.

Nie sposób wymienić wszystkich godnych zwiedzenia miejsc w tym kraju. Bogata tradycja i historia oraz nie bez znaczenia pozostająca różnorodność religijna i etniczna czyni wędrówkę po Indiach cudownym i wspaniałym przeżyciem, które pamięta się do końca
1 5 1