Odpowiedzi

2016-07-04T16:02:09+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.W wieku 9 lat stracił matkę. Trzy lata później starszego brata Edmunda, który pracując jako lekarz w szpitalu w Bielsku- Białej zmarł wskutek zarażenia szkarlatyną. Karol wraz z ojcem- urzędnikiem wojskowym mieszkał w dwupokojowym mieszkaniu przy ulicy Kościelnej 7. Był zdolnym i pracowitym uczniem szkoły podstawowej , a później gimnazjum wadowickiego. Za namową księdza Kazimierza Figlewicza wstąpił do koła ministrantów. W 1938 roku przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie mieszkał przy ulicy Tynieckiej 10. Po wzorowo zdanej maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch II wojny światowej.
      W czasie wojny zarabiał na życie pracując fizycznie w kamieniołomach na Zakrzówku, a potem w zakładach chemicznych Solvay. 
      W 1941  roku stracił ojca. Rok później wstąpił do działającego w konspiracji Seminarium Duchownego. Nadal pracował w zakładach chemicznych. Dnia 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie i udał się do Rzymu, gdzie przez 2 lata studiował na słynnej papieskiej uczelni Angelicum. Studia ukończył doktoratem. Po powrocie do kraju został wikariuszem w wiejskiej parafii w Niegowici, a potem w parafii św Floriana w Krakowie. W 1957 roku otrzymał kolejny stopień naukowy. Habilitował się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagielońskiego i rozpoczął  wykłady w Seminarium Duchownym w Krakowie, a potem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 roku został mianowany Biskupem pomocniczym, a cztery lata później arcybiskupem krakowskim.
    Brał czynny udział w pracach Soboru Watykańskiego II. W 1967 roku otrzymał nominację na kardynała. Dużo podróżował, uczestniczył w Kongresach Eucharystycznych w Melbourne, w Filadelfii. Cieszył się uznaniem i szacunkiem w kraju, w Watykanie i na świecie. Dnia 16 Października 1978 roku, po śmierci papieża Jana Pawła I został wybrany 264 papieżem w historii Kościoła i przybrał imię Jan Paweł II.
   W czasie swojego pontyfikatu Ojciec święty Jan Paweł II odbył  kilkadziesiąt wizyt apostolskich. Suma przebytych w trakcie papieskiego pielgrzymowania kilometrów wyniosła więcej niż dwukrotna odległość między ziemią i księżycem. W trakcie swojego pontyfikaty Ojciec święty wydał 13 encyklik.
       Nasz kochany Papież Polak odszedł do domu ojca 2 kwietnia 2005, został beatyfikowany 1 maja 2011 na placu Świętego Piotra przez Benedykta XVI. Wyniesiony na ołtarze jako święty 27 kwietnia 2014 Placu Świętego Piotra przez Papieża Franciszka.
12 3 12
Troszke sobie skróce,ale i tak dziękuje ;))