Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T15:09:54+01:00
Faszyzm to ruch społeczno-polityczny o charakterze antydemokratycznym, totalitarnym.
Pierwszym państwem w Europie, w którym faszyści doszli do władzy, były Włochy (liderem był Benito Mussolini).
W państwie faszystowskim nie ma demokratycznej reprezentacji społeczeństwa, nie przestrzega się praw człowieka, a władza spoczywa w ręku wodza i partii faszystowskiej. Życie obywateli, nawet prywatne, jest podporządkowane ideom faszystowskim.
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2009-11-05T15:10:49+01:00
Benito Amilcare Andrea Mussolini (ur. 29 lipca 1883 w Dovia di Predappio, zm. 28 kwietnia 1945 w Giulino di Mezzegra przywódca ruchu faszystowskiego;
Faszyzm włoski był początkowo "ruchem negacji" — występował m.in. przeciwko liberalizmowi, demokracji, racjonalizmowi, socjalizmowi i komunizmowi.
Wysiłek wojenny obnażył słabość gospodarki włoskiej, nastąpił ostry kryzys gospodarczo-ekonomiczny. Armia włoska była osłabiona, zyski terytorialne odniesione na wojnie nie dorównywały potrzebom, powstało więc przekonanie o tzw. okaleczonym zwycięstwie. Powracający z wojny żołnierze nie mieli żadnych perspektyw, zaczęli tworzyć związki kombatantów, tzw. fascio (czyt. faszio), skąd właśnie wywodzi się nazwa faszyzm.Współpraca Kościoła z faszystowskim reżimem powstałym we Włoszech była czymś oczywistym. Ideologia ta, pomimo pewnych rozbieżności i sprzeczności z doktryną kościelną, miała z nią wiele punktów wspólnych, takich, które generalnie stawiały ją ponad burżuazyjne państwo liberalne okresu przedwojennego.
2 3 2