Odpowiedzi

2010-04-15T19:02:36+02:00
Dalekowzroczność - polega na skupianiu promieni słonecznych za siatkówką, co utrudnia ostre widzenie przedmiotów bliskich

krótkowzroczność - polega na skupianiu promieni świetlnych przed siatkówką, obraz jest niewyraźny i zadarty, a jedynie przedmioty bliskie są widoczne wyraźnie.

astygmatyzm - polega na ogniskowaniu obrazu w różnych punktach, promienie padają w dwóch prostopadłych płaszczyznach. Obraz jest nieostry i zniekształcony.

daltonizm - polega na nierozpoznawaniu barwy zielonej. Nie odróżniamy koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego.

Oko przekazuje do mózgu obraz odwrócony, pomniejszony, rzeczywisty. Za prawidłowe widzenie odpowiedzialny jest ośrodek wzroku, znajdujący się w płacie potylicznym kory mózgowej.

Pozdrawiam :)
2 5 2
2010-04-15T19:03:33+02:00
Dalekowzroczność-wada wzroku spowodowana skróceniem gałki ocznej co powoduje powstawanie obrazu oglądanego obiektu za siatkówką ;wyraźniejsze widzenie przedmiotow oddalonych niż położonych blisko
krótkowzroczność-wada wzroku spowodowana wydłużeniem gałki ocznej ,co powoduje powstawanie obrazu oglądanego obrazu przed siatkówką
daltonizm-nieodróżnianie kolorów spowodowany uszkodzeniem tęczówki
------------------------------------------------------------------------------------
obraz przechodzi przez rogówkę dociera do źrenicy potem do soczewki potem do ciała szklistego potem do siatkówki a następnie do mózgu. obraz widziany jest do góry nogami dopiero w mózgu jest odwracany.
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T19:04:35+02:00
Mechanizm widzenia ludzkiego oka
Światło--rogówka--źrenica--soczewka--ciało szkliste--siatkówka--nerw wzrokowy--ośrodek wzroku w mózgu

dalekowzroczność - polega na słabym i niewyraźnym widzeniu przedmiotów leżących blisko. Zachodzi wtedy, gdy siatkówka znajduje się w zbyt małej odległości od soczewki albo promienie świetlne są załamywane za słabo, by skupić się na siatkówce.

krótkowzroczność - polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów leżących daleko. Zachodzi, gdy siatkówka leży zbyt daleko od soczewki lub promienie świetlne są zbyt mocno załamywane i skupiają się przez siatkówka.

astygmatyzm - powoduje, że widziane przedmioty są rozmyte lub zniekształcone. Jest to spowodowane niewłaściwym kształtem soczewki oka lub nierówną powierzchnią rogówki.

daltonizm - polega na nieodróżnianiu barw, najczęściej czerwonej i zielonej. Roznosicielami tej choroby są kobiety a tylko mężczyźni mogą mieć tę wadę.
2 2 2