Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-15T19:31:58+02:00
Patriotyzm jest to postawa szacunku, umiłowania wobec własnej ojczyzny. Jest to wypełnianie obowiązków obywatelskich, pielęgnowanie narodowej tradycji, języka czy kultury. Niestety, w dzisiejszych czasach słowo patriotyzm jest niepopularne. Często zapominamy o własnej ojczyźnie, nie doceniamy tego, że jesteśmy Polakami. Większość z nas tak ma, są jednak tacy, którzy codziennie o tym myślą, są Polsce oddani, a przede wszystkim są dumni ze swoich polskich korzeni. I tutaj nasuwa się pytanie : czy Polacy kochają swoją ojczyznę ? Uważam, że tak i właśnie dlatego chcę to udowodnić.
W sobotę, o godzinie 8.56 przyszło zmierzyć się Polakom, zresztą nie tylko nam, z ogromną tragedią, która na zawsze zapadnie w naszą pamięć, która na dobre wpisze sie w karty polskiej historii. Otóż w takowy dzień rozbił się polski samolot, lecący na obchody 70- tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu znajdowała się polska elita, kwiat naszej ojczyzny. Czytając wiele listów Polaków przebywających na obczyźnie doszłam/ em do wniosku, że dopiero w obliczu tragedii uświadamiamy sobie, że kochamy nasz kraj i, że nigdzie nie będzie nam tak dobrze jak właśnie w nim. Zresztą nie chodzi tutaj tylko o Polaków na obczyźnie. Od czasu tej tragedii wszystkim nam udziela się zły nastrój. Cały świat płacze i pogrąża się w żałobie razem z nami. Anioły płaczą nad Rosją tak samo jak nad Polską. Lech Kaczyński był patriotą- to z pewnością. Kochał Polskę i bardzo się dla niej poświęcał. Wszyscy Polacy kochają swój kraj, tylko czasami po prostu o tym nie myślą. Kraj ojczysty powinien być dla nas świętością. Były czasy kiedy poświęcało się życie za religię, podczas II wojny światowej życie poświęcali w imieniu państwa. Teraz mamy XXI wiek, nie ma takich okoliczności, w których mogłoby poświęcać swoje życie w sprawie obrony państwa, ale zdecydowanie powinniśmy pamiętać kim jesteśmy, bo gdziekolwiek byśmy nie byli, nieważne czy w Warszawie, czy w Szczecinie, czy może też we Wrocławiu zawsze czujemy się jak w domu. Przebywając poza Polską towarzyszą nam całkiem odmienne emocje. Dlatego tak ważne jest wychowywanie się w duchu patriotyzmu, aby zdawać sobie sprawę jak ważna jest dla nas nasza ojczyzna.
Za kolejny przykład wezmę bohaterów książki ''Kamienie na szaniec'' napisanej przez Aleksandra Kamińskiego. Rudy, Alek i Zośka bronili swojej ojczyzny przed wrogiem. Ich działania były niewielkie w stosunku do reszty działań wojennych, ale poprzez swoje postępowanie dawali do zrozumienia wrogom, że Polska mimo, że tak osłabiona nie ma zamiaru się poddawać, że jeszcze walczy. Zginęli za ojczyznę i mimo swojego młodego wieku w moich oczach byli wielcy. Wielcy za swoje czyny i wielcy za wielką miłość do ojczyzny. Kochali nasz kraj, nie chcieli pozwolić aby Polska upadła. Nie ulegli propagandzie, stawiali czoła Niemcom, mimo że ponieśli za to ogromne konsekwencje- własne życie. Byli przykładem patriotyzmu i ogromnego uczucia, którymi darzyli swój dom- Polskę. Byli dumnie z tego kim są, byli także odważni i zdawali sobie sprawę z tego co może się z nimi stać. Nawet to ich nie zniechęciło. Całe serce wkładali w to co robili, mogliby być wzorem dla młodszych pokoleń, bowiem pokazali, że jeżeli się coś kocha, walczy się o to z całego serca, nawet jeżeli czasami są chwile zawahania i zwątpienia, nie poddajemy się.
''Pan Tadeusz'' Adama Mickiewicza również niekiedy ukazuje miłość do ojczyzny. W utworze tym znajdujemy opisy ówczesnej tradycji naszego narodu i obyczaji szlacheckich. Mickiewicz w tym arcydziele pokazuje przeszłość naszego kraju w bardzo dobrym świetle. Rozbudza w czytelnikach uczucia patriotyczne oraz miłość do ojczyzny. Zapobiega zlekceważeniu i zapomnieniu przez nasz naród własnej historii. Nie zapominajmy więc, że ogromna ilość Polaków w miłości do Polski wylała swoją krew, abyśmy żyli w wolnym, nie podległbym państwie, żebyśmy mogli rozmawiać w języku ojczystym, uczyć się o historii naszego państwa, do którego w pewnym stopniu przyczynili się nasi przodkowie. Wszystko to zrobili dla nas, więc powinniśmy być z tego dumni, dumni z naszej wrodzonej waleczności, odwagi i ogromnego oddania w imieniu kraju. Polacy bowiem jest to naród wielki, wiele złego wycierpiał i z szacunku do naszych przodków powinniśmy pielęgnować w sobie patriotyzm.
Wydaje mi się, że powyższe argumenty udowodniły postawioną wcześniej przeze mnie tezę. Nie zapominajmy o naszej ojczyźnie, o tym że jesteśmy Polakami, bo to najgorsze co może być. Żyjmy w wierze w nasze państwo, aby żyło się nam lepiej i przekazujmy następnym pokoleniom swoją wiedzę. Rozwijajmy w nich patriotyzm i miłość do Polski, bo jeżeli będziemy w nią wierzyć i z całego serca kochać, będzie ona dla nas azylem bezpieczeństwa i nigdy nie pozwoli na to, aby stała się nam po raz kolejny krzywda.
13 4 13