Odpowiedzi

2010-04-15T19:52:49+02:00
Jeż największy ssak z rzędu owadożernych, zaliczany do rodziny jeżowatych. Długość ciała 25–30 cm, ogona 2,5 cm, ciężar ciała do 1,2 kg. Grzbiet i boki ciała pokryte kolcami o długości do 3 cm, barwy szarobrązowej. Jeż posiada silnie rozwinięty mięsień podskórny umożliwiający zwierzęciu szybkie zwinięcie się w kłębek i nastroszenie kolców. Stanowi to przystosowanie obronne tego gatunku w razie zagrożenia ze strony naturalnych wrogów - puchaczy, lisów, borsuków i tchórzy.

Mrówkowate – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Mrówki tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na ok. 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.

DŻDŻOWNICA rodzina pierścienic należących do gromady skąposzczetów prowadzi Nocny tryb życia, żywi się szczątkami organicznymi wyszukiwanymi w glebie. Niestrawione resztki wydalane są w postaci tzw. koprolitów. Odgrywają ogromną rolę w użyźnianiu gleby

Kret ssak z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu owadożernych. Zamieszkuje pola i łąki Europy i środkowej Azji. Długość ciała do 17 cm, ciężar ciała do 120 g. Ubarwienie sierści czarne, oczy nieduże, bardzo silnie rozwinięte kończyny przednie, o szerokich dłoniach, ułatwiają kopanie podziemnych tuneli. Buduje podziemne gniazdo z mchu i trawy. Pożywienie stanowią dżdżownice, larwy owadów, czasem drobne kręgowce. W Polsce chroniony19 3 19
2010-04-15T19:54:02+02:00
Jeż to zwierze ,które bardzo dobrze sie broni przed napastnikami, ma wielkie i ostre kocle ale za to ma bardzo dużo pcheł.
Mrówka to najbardziej pracowity owad jak na swoją wielkość może bardzo dużo zapasów zgromadzić w ciągu 1 roku.
Dżdżownica jest pożyteczna poniewarz gdy znajduje sie w ziemi zpulchnia ją.Przebiśnieg rośnie tylko w jednej porze roku: wiośnie sama naza mówi przebija się przez snieg.
8 2 8
2010-04-15T19:56:18+02:00
Jeż - gatunek ssaka z rzędu owadożernych. Długość głowy i tułowia - do 35 cm
długość ogona - 4-5 cm
masa ciała - 400-1900 g.
Charakterystyczna dla jeża jest okrywa z kolców, powstałych z przekształconych włosów.
Mrówka- Pospolity owad leśny, żyje w dość dużych lasach, buduje gniazda (tzw. mrowiska) z liści, igliwia i ziaren piasku. Robotnice osiągają wielkość ok. 6 mm, samica wyraźnie większa, prawie dwukrotnie.
Dżdżownica - rodzaj skąposzczetów z rodziny dżdżownicowatych, ok. 250 gatunków; kosmopolityczne. Żyje w glebie, na głębokości do 1 m. Na powierzchnię wychodzi nocą lub w pochmurne, wilgotne dni. Ciało jej jest wydłużone, dł. 2-35 cm.
Kret - Zamieszkuje łąki i pola Europy i Azji Środkowej, w Polsce jest chroniony. Ciężar walcowatego ciała do 120 g, długość ciała do 17-20 cm. Pysk o ryjkowatym kształcie, zaopatrzony w 44 zęby. Oczy uwstecznione, uszy cofnięte na tył czaszki, nie posiadają małżowin zewnętrznych.
Podgrzybek - rodzaj grzybów z rodziny borowikowatych.
Prawdziwek - średnica 6-25 cm, tworzy kilka odmian, niektóre są traktowane jako oddzielne gatunki, trzon- wysokość 5-20 cm, grubość 1,5-10 cm.
Koźlarz - kozak – rodzaj grzybów z rodziny borowikowatych,Brązowy kapelusz, białe pory, oraz trzon pokryty ciemnymi łuseczkami. W Polsce najczęściej spotykane gatunki to koźlarz babka pod brzozami.
Zawilec- gatunek byliny należącej do rodziny jaskrowatych. Geofit, który masowo zakwitając podczas przedwiośnia ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jest rośliną trującą.
śnieżyczka przebiśnieg - gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych, typowy dla rodzaju Galanthus. W naturze znany z lasów południowej i środkowej Europy, jednak szeroko rozpowszechniony poza zwartym zasięgiem jako roślina ozdobna. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia. Także roślina miododajna i lecznicza. W Polsce podlega ochronie gatunkowej.
Wrzos - wrzos pospolity edyny gatunek (monotypowy) rośliny wieloletniej z rodzaju wrzos należącego do rodziny wrzosowatych. Występuje w Europie, północnej Azji, północnej Afryce i w Azji Mniejszej. Jest pospolity na terenie całej Polski.
5 4 5