Odpowiedzi

2009-11-05T16:11:38+01:00
W ludzkich domach od zawsze jadało się „zwykły chleb”, jakoś się utarło, że bułki są czymś wyjątkowym, czego w dzień powszedni nie kupujemy. W Afryce, ku mojej wielkiej satysfakcji, podstawowym pieczywem były pszenne bagietki i tradycyjne okrągłe „chobes taabuna”. Kiedy poznałam Pawełka i zaczęliśmy prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, przełamałam tę barierę i nabywaliśmy prawie wyłącznie bułki! Z czasem równie chętnie sięgaliśmy po inne piekarnicze „wynalazki”, których dzisiaj w polskich sklepach nie brakuje. Jakiś czas temu jednak, wracając z osiedlowego spaceru, zajrzeliśmy do pobliskiej piekarni. Zapach ciepłego chleba poukładanego na setkach półek i widok krzątających się, niczym wielkie pszczoły pracowników – przywrócił w nas szacunek, należny tradycyjnemu polskiemu bochenkowi. Odtąd, co dwa - trzy dni pielęgnujemy nasz mały rytuał i spacerujemy do piekarni po „zwykły chleb”, odrywając po drodze kilka smacznych kęsów ! Potem, w domu zawijamy go troskliwie w papier i kawałek płótna, w ten sposób długo jest świeży i chrupiący. Żadnych worków, reklamówek – do których dotychczas wrzucało się pieczywo, a następnie korzystając z tej samej odśrodkowej miotało nim w głąb kuchennej szafki. Tam najczęściej czekało już trędowate, choć wywodzące się z piekarniczej elity, spleśniałe towarzystwo, należące do naszego współlokatora!

Chleb w „śpiworku” odkłada się na przeznaczone mu miejsce, ostrożnie, z namaszczeniem, aby się nie rozwinął i nie sturlał. Wstyd mi, że dopiero teraz zrozumiałam to, co od wieków dla ludzi na całej planecie było święte i ... takie oczywiste!
5 3 5
2009-11-05T16:24:52+01:00
Dla chrześcijan chleb jest ciałem Jezusa. To właśnie na uczcie Jezus powiedział do uczniów:,,Bierzcie i jedzcie z niego wszyscy, to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane``.
To właśnie on stanowi pożywienie na całym świecie. Powinniśmy mieć do niego wielki szacunek. Pamiętajmy jaką ma wartość. To dzięki niemu ludzie mogą przeżyć. Nie marnujmy go.Pamiętajmy, że na świecie są również ludzie, którzy nie mają co jeść. Dla kawałka chleba mogliby zrobić naprawdę wiele. Dziś jest już i tak lepiej. Osoby o mniejszych finansach mogą go zdobyć za darmo od Banków Żywności.
Nie myślmy tylko o sobie. Nie zapominajmy o innych, którzy nie mają co jeść. Nie marnujmy jedzenia. Chleb, który miałby się zmarnować lepiej dajmy zwierzętom. Oni również jak my są stworzeniami Bożymi.Również pokarm jest im niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
1 4 1