Odpowiedzi

2009-11-05T17:19:47+01:00
Płaskostopie (łac. pes planus) - zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Jej kości układają się w łuk. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są w linii prostej.
Przyczyną tego rodzaju wady może być np. nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga.

2 2 2
2009-11-05T17:21:36+01:00
1) Stopa płaska i przylega do podłoża. Powoduje silny ból stóp oraz ich drętwienie. Aby zapobiec, należy unikać butów z bardzo wąskim czubkiem i na wysokich obcasach
2)Zwichnięcie - główka jednej z kości przesuwa się nieprawidłowo względem panewki.
Złamanie - końcówki złamanej kości są ostre więc może nawet przebić skórę. Najpierw unieruchomić. Założyć trójkątną chustę. Udać się do lekarza.
1 2 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T17:23:13+01:00
1. zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska
Przyczyną tego rodzaju wady może być np. nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może być wrodzone lub porażenne. Płaskostopie prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności utrudniających, niekiedy nawet uniemożliwiających, stanie i chodzenie. Wynikiem płaskostopia poprzecznego często jest paluch koślawy.
2.Złamanie kości jest to całkowite lub częściowe przerwanie jej ciągłości po urazie przekraczającym granicę elastyczności tkanki. Odłamki złamanej kości mogą ulec przemieszczeniu. Jeśli dochodzi do przerwania ciągłości skóry nad złamaniem, a w ranie widoczne są odłamki kości, mamy do czynienia ze złamaniem otwartym.
objawy:
ból obrzęk,skrócenie złamanej nogi,niemożność stania,
pierwsza pomoc:
Nie wolno wykonywać żadnych ruchów i naginań w miejscu domniemanego lub pewnego złamania. Grozi to dodatkowym uszkodzeniem okolicznych tkanek oraz samej kości.
Ranę w miejscu urazu należy nakryć jałowym opatrunkiem, najlepiej jałową gazą
Poszkodowanego należy ułożyć w bezpiecznej pozycji, a miejsce złamania unieruchomić odpowiednio do okolicy urazu. Nie należy nastawiać złamań i zwichnięć, a jedynie je unieruchamiać.

Nie należy podawać poszkodowanemu płynów i jedzenia. Spowoduje to utrudnienie przy ewentualnym znieczulaniu ogólnym, koniecznym do nastawienia kości. Nigdy nie wolno poruszać okolicy urazu w celu potwierdzenia rozpoznania złamania. Powiększa to rozmiary uszkodzenia.W każdym przypadku złamania należy wezwać pogotowie

Zwichnięcie stawu skokowego, potocznie zwane zwichnięciem kostki polega na przemieszczeniu się kości tworzących staw względem siebie. Bardzo często kości te zaraz po zwichnięciu wskakują z powrotem na swoje miejsca. Gdy to się jednak nie stanie i przemieszczenie pozostanie, wymaga ono nastawienia przez lekarza.
Podstawowym objawem zwichnięcia jest bardzo silny ból w momencie zwichnięcia.
Po zwichnięciu pozostaje bolesność nasilająca się intensywnie przy próbach ruchu stopą. Ruszanie stopą jest utrudnione.
Opuchlizna kostki.
4 5 4