Odpowiedzi

2009-11-05T19:02:59+01:00
Bohaterem powieści „Ten Obcy” jest Zenon Wójcik. Ma on 16 lat. Mieszka we Wrocławiu. Jego matka nie żyje, a ojciec nie opiekował się nim, dlatego postanowił odszukać bliskiego mu Wuja. Odnaleziony na wyspie został nazwany przez przyjaciół „Obcym”.
Był szczupłym i wysokim chłopcem. Poprzez zaniedbanie jego twarz, szyja i ręce miały przykry, szarawy kolor. Policzki były bardzo chude. Miał za to, szeroko rozłożone ładne brwi. Jego ciemne, niestrzeżone włosy jak sierść niedożywionego kota. Jednak, gdy jego problemy zaczęły pomału się rozwiązywać, nastąpiła zmiana w jego wyglądzie. Cera stała się jaśniejsza i czystsza, a umyte włosy stały się połyskliwe. Ubiór miał skromny, podniszczoną, zieloną kurtkę i drelichowe spodnie.
Zenek przez swoją sytuację rodzinną stracił zaufanie do ludzi. W stosunku do przyjaciół był nieczuły, uprzedzony, a zarazem bardzo tajemniczy. Dopiero jak bardziej poznał Urszulę Zalewską zauroczył się w niej, a następnie ją pokochał, uwierzył, że nie wszyscy są źli. Był ona także bardzo wrażliwy na krzywdę zwierząt. Mimo, iż pochodził z miasta, był bacznym obserwatorem przyrody. Doskonale rozpoznawał gatunki ptaków. Gdyby nie pomoc dobrych przyjaciół, wstąpiłby na złą drogę. Na szczęście w porę zorientował się, że może na nich liczyć i wyznać im prawdę. Jak każdy dorastający chłopak miał pasje i marzenia. Chciał zostać marynarzem. Po odnalezieniu wuja mógł spełnić swoje pragnienia i rozwijać talenty. Wykazywał się wielką odwagą, ratując dziecko z pędzącego wozu, ryzykując przy tym własne życie. Choć dopuścił się kradzieży, solidnie zapracował i zwrócił pieniądze.
Zenek bardzo mi zaimponował swoją dojrzałością. Podziwiam jego charakter. Wydawał się groźny i wrogi, a tak naprawdę był miły i troskliwy. Jest on bohaterem godnym do naśladowania i wzorem dla każdego młodego człowieka.
9 4 9