Odpowiedzi

2009-11-05T19:07:29+01:00
My typical weekend
On every fiday the weekend starts then I'm very happy, because I do not have to walk to the school.Usually I go to the cinema or shopiping with friends after the lessons. We walk in the city very long. We later go to my house end watch films. Then We speak about the past week. On saturday I do my homework and learn to class tests. In the evening I watch ,,nannies'' end ,,got talent''. On Sunday We have family time. We watch TV end have dinner together end lots of fun. I' taking a shower end for one hour read book. When it id really late I pack to the school. This is my typical weekend.

Sprawdzone przez nauczyciela angielskiego. Dostałam za to 5 ;]

Powodzenia ;]
2009-11-05T19:31:17+01:00
On Friday afternoon, often go out with her friends and colleagues to the cinema. Most are comedies or horror movies. Once you get up on Saturday after a busy week, I eat breakfast and sit down for lessons. Typically it takes me 3 hours. How soon begin to do before I finish this lesson and I have more time for myself. When the weather is nice after odrobieniu lessons go on the pitch and play volleyball with her friends. Volleyball is my biggest interest. On Sunday, the ninth ide with my family to church. When I get back from church we eat Sunday dinner. After lunch, rest and preparing for the next 5 days in the school.
szukaj

W piątkowe popołudnie często wychodzę z koleżankami i kolegami do kina. Najczęściej są to komedie lub horrory. Kiedy już wstanę w sobotę po pracowitym tygodniu jem śniadanie i siadam do lekcji. Za zwyczaj zajmuje mi to 3 godziny. Czym wcześnie zacznę robic lekcje tym wcześniej kończę i mam więcej czasu dla siebie. Gdy jest ładna pogoda po odrobieniu lekcji chodze na boisko i gram w siatkówkę z koleżankami. Siatkówka jest moim największym zainteresowaniem. W niedzielę o dziewiątej ide z moją rodziną do kościoła. Kiedy wrócę z kościoła jemy niedzielny obiad. Po obiedzie odpoczywam i szykuje się na następne 5 dni w szkole.
2009-11-05T21:16:39+01:00
On Friday afternoon, I usually stay in. My friend Paulina sometimes come to my house and we play computer games or surf the internet.
On Saturday, I often go to shop with my mum.Then , in the evening , I always go out with my friend. We sometimes go to a friend's party or we go to the cinema.
On Sunday morning, I never get up early.In the afternoon, I usually meet my friends and play sport.I hardly ever go out on Sunday evening.I usually do my English homework.