Napis prace na jeden z poniższych tematów. Jedna strona A4
PILNE!!!
1. Napisz artykuł prasowy pt:"Z jakimi problemami borykają sie mieszkańcy współczesnej wsi i miast w Polsce ? Podaj po cztery problemy.
2. Oceń skale korupcji we współczesnej Polsce. omów społeczne, gospodarcze i polityczne następstwa korupcji w Polsce, podaj po 2 skutki.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T15:15:40+01:00
Korupcja w dzisiejszej Polsce to spadek po porzednim systemie. kiedy wszysrkom, a w każdym razie dużo możliwe było do osiągnięcia tylko dzięjki znajomościom. Na przykład dobra praca. Nie przydatność do danego zajęcia, rzeczywiste umiejętności ale wstawiennictwo kogoś z tzw. wejściami dawało gwarancję zatrudnienia.
Podobnie załatwienie żywności, ubrania, mieszkania - słowem wszystkiego!
rzeczywostość obowiązywania praw rykowych - czyli trzeba postarać się aby być lepszym, bo konkurencja nie śpi nie każdemu się spodobała.


Polityczne skutki- to np. fałszowanie list wyborców, wwywieranie nacisków poprzez przekupstwo na posłów, czyli stanowiących prawo.
Społeczne to chociażby szukanie dośjśc do kogoś , kto może załatwić pracę, miejsce w domu opieki dla starych chorych rodziców. Gospodarcze to przekupstwo w przetargach publicznych,
Wydawanie pozwoleń na działalność gospodarczą lub na koncesję oczywiście znowu za łapówkę.

A jakie są skutki takich działań? Oczywiście utrata zaufania do instytucji państwowych, niewiara w to, że można własną pracą osiągnoć skuteczniej niż poprzez znajomości.
Ale najtragiczniejszym skutkiem korupcji są dalsze próby obejścia prawa i deprawacja.