Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T19:46:00+01:00
Ksiądz nam podyktował tak:
Nauka kościoła o odpustach
-w sakramencie pokuty
zostaje nam odpuszczony grzech, wina którą zaciągamy wobec Pana Boga, kara wieczna (piekło) oraz część kary doczesnej (czyściec); pozostała część kary doczesnej może być zgładzona przez praktyki pokutne (modlitwa, post, jałmużna). Kościół jednak "Wykorzystując" Boże miłosierdzie daje grzesznikowi możliwość darowania całej kary czyśćcowej przez tzw. odpust zupełny.
Dzień Zaduszny- 2 listopada- dzień nabożeństw i modlitw w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.
Zaduszkom kościelnym towarzyszyły jednak przez wieki dawne wierzenia, zwyczaje i obrzędy ludowe.
2009-11-05T19:45:54+01:00
Przeszło sto lat później w 998 r. ustanowiony został w Kościele (przez św. Odilona opata klasztoru Benedyktynów w Cluny) Dzień Zaduszny, 2 listopada, dzień nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.
Zaduszkowym obchodom kościelnym towarzyszyły jednak przez wieki dawne wierzenia, zwyczaje i obrzędy ludowe. ( zaduszki)

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.

Odpust zupełny - jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca.
2009-11-05T20:01:00+01:00
Odpust -jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Otrzymuje go wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który rozporządza i dysponuje skarbcem zadość uczynień Chrystusa i świętych. Odpust jest zupełny, kiedy od kary doczesnej uwalnia w całości lub cząstkowy, kiedy od kary doczesnej uwalnia w części. W celu zyskania odpustu zupełnego należy wypełnić następujące warunki:
1) Wykonać czynność obdarzoną odpustem
2) Odbyć spowiedź sakramentalną
3) Przyjąć Komunię św.
4) Odmówić modlitwę w intencjach Ojca Św. (Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo)
5) Wykluczyć przywiązanie do jakiego kolwiek grzechu nawet powszedniego

Wiem, że może jest to trochę nie zrozumiałe ale tak nam dyktował ksiądz :-)