Odpowiedzi

2009-11-05T19:45:45+01:00
Najciężej uzależniają opiaty (morfina, heroina, polski kompot! Opiaty redukują ból, znoszą konieczność zaspokajania potrzeb i tych fizjologicznych (np.nie chce się jeść) i tych wyższego rzędu - psychicznych. Po nich świat wydaje się lepszy, działają tonizująco. Najczęściej sięgają po nie dzieciaki, które mają niezaspokojone potrzeby wyższego rzędu, czyli miłości, akceptacji, przynależności itp.

Wyróżniamy trzy rodzaje uzależnienia:
1. fizyczne - zwiększa się tolerancja na narkotyk - trzeba brać większą ilość, aby osiągnąć ten sam efekt. A brak narkotyku wywołuje syndrom abstynencki (bardzo złe samopoczucie fizyczne i psychiczne - drżenie całego ciała, objawy grypy)
2. psychologiczne - brak konieczności zaspokajania potrzeb psychicznych
3. społeczne - istotna jest tu przynależność do grupy akceptującej w braniu.

Najszybciej następuje uzależnienie fizyczne - w przypadku heroiny wystarcza czasami 2 - 3 miesiące próbowania!

Psychostymulatory (speedy) (napędzacze) np. amfetamina - poprawiają pamięć (ale tylko świeżą - tak samo szybko jak człowiek uczy się po zażyciu amfy, tak samo szybko to później zapomina), ułatwiają koncentrację uwagi, czynią człowieka interesującym , super sprawnym - czyli atrakcyjnym społecznie. Do niedawna uważano, że to "dobrodziejstwo" nawet nie uzależnia fizycznie.Jednak objawy abstynenckie przeżywane są bardzo ciężko - niemożność spania (tygodniami), samopoczucie depresyjne i psychozy amfetaminowe - już po 2 - 3 miesiącach brania całkowita utrata kontaktu z rzeczywistością.
W trakcie imprez techno popularne jest zażywanie extazy.
3 4 3
2009-11-05T19:46:58+01:00
MECHANIZM UZALEŻNIANIA SIĘ.
Pierwsze próby palenia papierosów, picia alkoholu czy brania narkotyków powodują przyjemny stan odprężenia, pomagają zapomnieć o trudnościach, pozornie ułatwiają kontakty z ludżmi, działają znieczulająco. Zazwyczaj robi się to w miłym towarzystwie bliskich czy zaprzyjażnionych osób. Używki pomagają też czuć się bardziej śmiałym i dlatego często sięgają po nie osoby, które mają problemy w kontaktowaniu się z innymi ludżmi. Towarzyski rytuał zamienia się w nawyk, a wreszcie w przymus. Tak wię najpierw przypadkowo odkrywa się np. zalety alkoholu, potem aktywnie szuka okazji do wypicia, by w końcu nie móc żyć bez picia. Dotyczy to wszystkich środków uzależniajacych. Uzależnienie następuje także na poziomie fizjologicznym - używka zaczyna być niezbędna do życia, a jej odstawienie powoduje trudny do zniesienia stan głodu fizjologicznego. Towarzyszą mu takie objawy jak bóle głowy, drżenie mięśni. Zarówno skutki zażywania jak i objawy głodu zależą od zażywanej substancji oraz czasu i częstości odurzania czy brania. Zagrożenie uzależnieniem jest większe w wyniku wpływów środowiskowych, trudności i stresów. Używanie okazyjne łatwo może przejść w używanie zależne, które jest chorobą. Granica jest płynna.
UZALEŻNIONYM natomiast np. od alkoholu jest człowiek, który swoje sprawy, napięcia, kłopoty próbuje rozwiązać (rozładować) pijąc alkohol. Pije go w sposób, ktory ma dla niego szkodliwe konsekwencje. Człowiek ten widzi je, dostaje sygnały od otoczenia, ma świadomość, że spowodowane są jego piciem, a mimo tego nie przestaje pić. Uzależnienie wiąże się z niemożnością kontrolowania własnego picia i przymusem picia, ktory staje się tak silny, że strach przed utratą alkoholu staje się silniejszy niż strach przed skutkami picia. To samo dotyczy innych środków chemicznych zmieniających świadomość (leki, narkotyki, środki wziewne)
Z uzależnienia można się wyleczyć, ale jest to niezwykle trudne, wymaga silnej woli, dużo pracy, pomocy wielu osób, instytucji. Często próby podejmowane są kilkakrotnie. Niektórym walka o powrót do normalnego życia, gdzie człowiek sam decyduje o sobie a nie nałogi - udaje się, wielu jednak kończy bardzo żle. Musicie wiedzieć, że granica między okazyjnym stosowaniem używek a uzależnieniem jest płynna, często nie jesteśmy w stanie tego kontrolować.
WNIOSEK - NALEŻY POSKROMNIĆ SWOJĄ CIEKAWOŚĆ I ZANIECHAĆ CHĘCI SPRÓBOWANIA. gdy kobieta jest w ciąży i spożywa alkohol,płód odczuwa wszystko,i gdy przyjdzie na świat może być chore np.na białaczkę,może nie mieć np.rąk,itp.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-05T19:51:38+01:00
Jak ktoś pije alkohol, pali papierosy i bierze narkotyki, wyniszcza sobie organizm i serce. Przedawkowanie narkotyków może doprowadzić do śmierci. Niszczy nam się cera, co sprawia że wyglądamy starzej, niż na swój wiek. Np. W wieku 20 lat, możemy wyglądać jak człowiek w wieku 30 paru lat, a w niektórych przypadkach nawet na więcej. Alkohol, papierosy i narkotyki zmieniają nasze zachowanie na gorsze. Stajemy się agresywni, nie pomagamy innym, a w ręcz przeciwnie, robimy wszystko, żeby czuli się gorzej. Do tego wszystkiego doprowadza złe towarzystwo, alkohol, papierosy i narkotyki.
3 5 3